• Rok szkolny 2008/2009

        • SUKCES EGZAMINACYJNY GIMNAZJUM W GAJU

          W  roku szkolnym 2008/2009 Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gaju odniosło znaczący sukces w egzaminach gimnazjalnych. We wszystkich trzech częściach egzaminu (cz. humanistyczna, cz. matematyczno-przyrodnicza i cz. językowa wynik szkoły był wyższy niż średnie dla gminy i powiatu, a w części humanistycznej i językowej (j. angielski) także wyższy niż średnia dla województwa. Ponadto niewątpliwym osiągnięciem naszej szkoły było ukończenie nauki w indywidualnym toku nauczania jednej z uzdolnionych uczennic, która w ciągu jednego roku szkolnego, zdając 37 egzaminów klasyfikacyjnych z poszczególnych przedmiotów nauczania dla klasy II i III, zrealizowała dwuletni program gimnazjum i z sukcesem zdała egzamin gimnazjalny.


          Poniżej prezentujemy wyniki egzaminacyjne naszej szkoły na tle wyników gminy, powiatu i województwa.

          I CZĘŚĆ HUMANITYCZNA
          Szkoła 34.2 pkt 68%
          Gmina 32.4 pkt 65%
          Powiat 32.7 pkt 65%
          Wojew. 32.6 pkt 65%

          II CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA
          Szkoła 26.6 pkt 53%
          Gmina 25.9 pkt 52%
          Powiat 26.6 pkt 53%
          Wojew. 27.2 pkt 54%

          III CZĘŚĆ JĘZYKOWA
          Szkoła 31.8 pkt 64%
          Gmina 31.7 pkt 63%
          Powiat 30.2 pkt 60%
          Wojew. 30.9 pkt 62%

           

          NA SZLAKU GENERAŁA BEMA

          Jak co roku, ostatni weekend maja to czas związany z osobą generała Józefa Bema (1794-1850), bohatera trzech narodów (Polaków, Węgrów i Turków), który podczas swych lat szkolnych (1801-1809) mieszkał w Gaju. Dlatego właśnie od kilku lat w tej miejscowości naszej gminy odbywa się zakończenie Ogólnopolskiego Zlotu Turystycznego Szlakiem Generała Józefa Bema, organizowanego przez Oddział Wojskowy PTTK im. gen. J. Bema
          w Krakowie przy Klubie 2. Korpusu Zmechanizowanego, Wójta Gminy Mogilany
          oraz Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gaju.
          Tegoroczny zlot był szczególny, ponieważ wiążą się z nim ważne rocznice:
          • 215. rocznica urodzin bohatera,
          • 160 lat od roku 1849, w którym gen. J. Bem odnosił spektakularne zwycięstwa
          nad wojskami austriackimi w Siedmiogrodzie,
          • 80. rocznica sprowadzenia do ojczyzny prochów wielkiego Polaka z Aleppo w Syrii
          ( za jego życia była to Turcja),
          • po raz XX odbył się Ogólnopolski Zlot Turystyczny Szlakiem Gen. Józefa Bema.
          Te wydarzenia sprawiły, że rok 2009 został ogłoszony Rokiem gen. J. Bema
          w Tarnowie, czyli tam, gdzie się urodził i gdzie spoczywają jego prochy.
          Wycieczka do tego miasta oraz innych miejscowości związanych z życiem generała to główny cel I dnia zlotu. Odbyła się ona 30 maja 2009 r. i wzięli w niej udział członkowie PTTK (m. in. komendant zlotu, pan A. Marchwicki) oraz uczniowie Zespołu Szkół w Gaju pod opieką nauczycieli: E. Wróbel i M. Ponickiej-Szczurek. Uczestnicy mogli obejrzeć
          w Tarnowie Mauzoleum w Parku Strzeleckim, pomnik generała przy ul. Wałowej, pomniejszoną replikę „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, zwiedzić katedrę i Muzeum Katedralne ze zbiorami malarstwa i rzeźby gotyckiej, jedyne w Polsce Muzeum Romów oraz Bramę Szklerską. Następnym miastem na trasie wycieczki była Bochnia ze swoim rynkiem
          i bazyliką. Szczególnie atrakcyjna okazała się wizyta w krakowskich Branicach, gdzie dla uczestników zlotu urządzono piknik archeologiczny: stanowiska przedstawiające zajęcia, obrzędowość oraz ceremonie pogrzebowe wczesnego średniowiecza. Mogli oni tam również zwiedzić zabytkowy XVI-wieczny lamus, czyli budowlę o charakterze reprezentacyjno-obronnym, oraz klasycystyczny dwór z XVIII wieku wraz z otaczającym go parkiem.
          31 maja, czyli II dzień Ogólnopolskiego Zlotu Turystycznego Szlakiem Generała
          J. Bema przyciągnął miłośników turystyki pieszej oraz tych, którzy wolą jeździć samochodami, zwłaszcza zabytkowymi.
          Rajd pieszy pod przewodnictwem pana S. Biskupa, który poprzedniego dnia pilotował także wycieczkę do Tarnowa, przebiegał na trasie: Borek Fałęcki – Kobierzyn – Sidzina -Gaj. Wzięli w nim również udział członkowie PTTK oraz uczniowie ZS w Gaju. Po powrocie do Gaja odbył się konkurs wiedzy o generale J. Bemie, w którym I miejsce zdobyła Justyna Walczyk, uczennica kl. VI Szkoły Podstawowej w Gaju.
          W tym samym czasie na trasie: Kraków (parking Castoramy przy ul. Kamieńskiego) – Swoszowice – Rajsko – Siepraw - Świątniki – Gaj odbywał się rajd samochodowy, którego zwycięzcą został p. A. Dyczek.
          Szczególną atrakcję zlotu stanowił przejazd samochodów zabytkowych, które pokonały trasę z Parkowego Wzgórza w Mogilanach do Gaja.
          Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali pamiątkowe odznaki oraz mogli wzmocnić się wojskową grochówką serwowaną na boisku przy Zespole Szkół w Gaju.
          Na boisku szkolnym czekały na uczestników zlotu także inne atrakcje: m. innymi „sztuczna krowa” oraz przygotowane przez nauczycieli Zespołu Szkół konkursy sportowe, sprawnościowe i plastyczne.
          Niestety, z powodu deszczowej aury oficjalne zakończenie XX Ogólnopolskiego Zlotu Turystycznego Szlakiem Generała Józefa Bema zamiast w plenerze odbyło się w sali gimnastycznej. Zebranych gości przywitali: dyrektor ZS, pani E. Szefer oraz radny powiatu krakowskiego, pan J. Rogala, który przybliżył wszystkim sylwetkę oraz dokonania generała J. Bema, podkreślając, że to Gaj stanowi miejsce, z którego wyruszył po zdobycie chwały wojskowej, ponieważ w 1809 roku, mając 15 lat , wstąpił do armii, by walczyć w kampanii napoleońskiej.
          Wśród gości zaproszonych byli m. in. Monika Walden-Chmielowska – wizytator KO w Krakowie, A. Wójcik - prezes Stowarzyszenia Porozumienie Podkrakowskie i A. Osiniak - radny Powiatu krakowskiego, radni Gaja A.Nazim i M. Sikora, radny A. Sechman – przewodniczący komisji oświaty, W. Klimas – radny i sołtys Bukowa, Z. Bodzioch dyrektor Oddziału Krakowskiego KBS, Krzysztof Musiał - dyrektor GOK w Mogilanach oraz dyrektorzy niektórych szkół z terenu gminy.
          Następnie zgromadzeni goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez nauczycieli i uczniów ZS w Gaju. Rozpoczął się on od wykonania przez chór ZS przy akompaniamencie grupy muzycznej utworu węgierskiego pt.: „Buda bon”, który wyraża tęsknotę za utraconą wolnością Budy podczas zaboru tureckirgo w XVII w. Potem mogliśmy usłyszeć i zobaczyć tradycyjny taniec węgierski, czyli czardasza, w jakże wdzięcznym wykonaniu uczniów II klasy szkoły podstawowej przy żwawych dźwiękach szkolnego zespołu muzycznego (skrzypce, flety, gitary, pianino – prowadzenie J. Kołodziejczyk). Uczniowie I klasy SP zaprezentowali z kolei poloneza, natomiast uczennice I klasy gimnazjum układ taneczny do muzyki współczesnej. Szczególne uznanie widowni wzbudziły występy solowe: K. Wójcik, uczennicy kl. III a gimnazjum, która przy akompaniamencie grupy muzycznej zaprezentowała utwór: „Apokalipsa”, oraz taniec ze wstążką J. Wróbel z klasy V SP na tle muzyki skomponowanej przez A. Talkowskiego, ucznia klasy III b gimnazjum. Program artystyczny zakończył występ uczniów III klasy szkoły podstawowej, którzy w ludowych strojach bardzo ładnie zatańczyli krakowiaka.
          W trakcie prezentowania programu artystycznego oficjalnie uhonorowano zwycięzców konkursów, które odbyły się w związku z XX Ogólnopolskim Zlotem Turystycznym Szlakiem Gen. J. Bema: konkursu wiedzy o generale, zwycięzców rajdu samochodowego, konkursu plastycznego nadzorowanego przez p. A. Okoń z ZS w Gaju oraz konkursu dla najlepszego dojarza (na boisku pasła się „sztuczna krowa”).
          Po rozdaniu nagród głos zabrała p. M. Mardyła, wójt gminy Mogilany, która podziękowała wszystkim uczestnikom zlotu oraz tym, którzy byli zaangażowani w jego organizację, podkreślając szczególne zasługi komandora A. Marchwickiego. On także wyraził swoją wdzięczność za udział i trud włożony w przygotowanie zarówno tej, jak i poprzednich imprez, wręczając listy gratulacyjne od Samorządu Gminy panom: Jerzemu Rogali oraz Ryszardowi Gargulowi. Pani wójt, Małgorzata Mardyła, została uhonorowana medalem za aktywną pomoc i współpracę w organizowaniu imprez turystycznych.
          Fundatorami nagród w poszczególnych konkursach byli: Odzział wojskowy PTTK w Krakowie, Gmina Mogilany, Porozumienie Podkrakowski, Ryszard Gargul. Firma BAHLSEN ze Skawiny oraz Hurtownia zabawek „Midex”.

          E. Wróbel, R. Bartyzel

           

          CISIEC - CUD JEDNEJ NOCY

          Zespół Szkół im. JP II w Gaju od 9 lat należy do Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II. Stowarzyszenie to zrzesza 1150 placówek oświatowych z całej Polski oraz z zagranicy. Co roku oprócz spotkań diecezjalnych, odbywa się ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli tych szkół. W maju tego roku odbyło się już XXII takie spotkanie, tym razem w miejscowości Cisiec w gminie Węgierska Górka (diecezja bielsko-zywiecka). Ponad 200 delegatów ze 106 szkół (w tym także z Gaja) gościł Zespół Szkół noszący imię największego z Polaków.
          Po uroczystym przywitaniu i prezentacji placówek oświatowych z całego kraju (a nawet spoza jego granic ) zebrani mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z p. Haliną Pędziwiatr - krewną Patrona naszej szkoły, która opowiadała o tradycjach rodu Wojtyłów.
          Duży, przestronny, dobrze wyposażony budynek szkolny, służył nie tylko jako miejsce spotkania (ogromna aula oraz stołówka, w której zjedliśmy „rodzinny” obiad), ale także jako miejsce noclegowe, bo spotkanie było imprezą dwudniową. Myślą przewodnią zjazdu było zdanie: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków” – to słowa, które Karol Wojtyła w 1958 roku wpisał jako dedykację jednej z uczestniczek wyprawy na Halę Lipowską. Te słowa odnoszą się nie tylko do wędrówek górskich, ale w przenośni do życia człowieka. Owe znaki, którymi powinniśmy się kierować to dekalog i nauczanie Kościoła. Ojciec Święty bardzo często w swoim nauczaniu odnosił się do świata przyrody, a wszystkim znane jest jego wielkie zamiłowanie do gór i górskich wędrówek.
          Cisiec – to miejsce wyjątkowe. Ta mała miejscowość znana jest z tego, że w okresie komunizmu jej mieszkańcy bardzo długo i wytrwale walczyli o zgodę władz na budowę kościoła. Gdy jednak takiej zgody nie otrzymali, postanowili wybudować kościół w ciągu jednej nocy – tak, aby im w tym nikt nie przeszkodził. O budowli tej mówi się „cud jednej nocy”, bo rzeczywiście rzeczą niezwykła było to, że nie tylko udało się tego dokonać (w ciągu 24 godzin postawiono mury i zwieńczono je dachem, w budowie brała udział prawie cała wioska, także kobiety i dzieci), ale też fakt, że świeże mury nie zawaliły się pod naporem więźby dachowej i dachu położonego natychmiast po wybudowaniu ścian. Zdarzenie to miało miejsce 5 listopada 1972 roku. Niebagatelną rolę w tym „cudzie” odegrał ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który duchowo i materialnie wspierał to dzieło. Od samego początku organizacji budowy aż do dzisiejszego dnia, proboszczem parafii Cisiec jest ks. Władysław Nowobilski. To on wziął na siebie ciężar odpowiedzialności i ryzyko prześladowań ze strony komunistycznych władz. Całą historię nielegalnej budowy, a później jej utrzymania i obrony opisał w książce „On namaścił moje dłonie... – ks. kardynał Karol Wojtyła w moim życiu kapłańskim”. Ks. Nowobliski chciał poprzez tę publikację oddać hołd słudze bożemu Janowi Pawłowi II i dać świadectwo jego szczególnej roli jaką odegrał w historii Kościoła w Polsce. Konsekracji ołtarza dokonał w roku 1977 ks. Kardynał Wojtyła, a patronem parafii został bł. Maxymilian Maria Kolbe.
          Podczas tegorocznego zjazdu, uroczysta mszę świętą w cisieckim kościele odprawił ks. Biskup Tadeusz Rakoczy.

          ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY

          W dniu 8 listopada 2008 r, w 30 rocznicę pontyfikatu, podczas uroczystości z okazji 10. rocznicy nadania szkole imienia Jana Pawła II, została odsłonięta w Zespole Szkół tablica pamiątkowa. Na tablicy widnieje duży napis „NIE – ROZPACZY, TAK – NADZIEI”. Jest to fragment wystąpienia Jana Pawła II w stolicy Kostaryki San Jose w marcu 1983 roku, gdzie podczas spotkania z młodzieżą Ojciec Święty przypomniał, że był profesorem uniwersytetu. Wówczas odkrył, że młodzież lubi konkretne syntezy. Dlatego też przedstawia młodym syntetyczny program na życie zawierający się w „nie” i „tak”.

          Program ten został wpisany jako preambuła do statutu naszej szkoły, a jego tytuł zapisano na tablicy pamiątkowej znajdującej się w holu głównym szkoły, obok popiersia patrona,. Tablica ma przypominać i utrwalać w nas to cenne przesłanie. Poniżej zamieszczamy pełny tekst preambuły.



          NIE – ROZPACZY
          TAK – NADZIEI

          Nie – egoizmowi:
          nie – niesprawiedliwości;
          nie – rozkoszy bez reguł moralnych;
          nie – rozpaczy;
          nie – drogom bez Boga;
          nie – nieodpowiedzialności i przeciętności.

          tak – Bogu, Jezusowi Chrystusowi, Kościołowi;
          tak – wierze i obowiązkom jakie ona nakłada ;
          tak – poszanowaniu godności, wolności i praw osoby;
          tak – wysiłkom na rzecz wyniesienia człowieka i podniesienia go ku Bogu;
          tak – sprawiedliwości, miłości, pokojowi;
          tak - solidarności ze wszystkimi, szczególnie najbardziej potrzebującymi;
          tak – nadziei;
          tak – waszemu obowiązkowi budowania lepszego społeczeństwa.

          Pamiętajcie, że aby żyć teraźniejszością, trzeba spoglądać w przeszłość, a przezwyciężając ją, myśleć o przyszłości.

          Wystąpienie Dyrektora z okazji 10. rocznicy nadania szkole im. Jana Pawła II

          7 listopada 1998 roku, po Mszy świętej w parafialnym kościele, spotkało się w tej sali tak jak dzisiaj, wielu znakomitych gości, liczne grono mieszkańców i uczniów, aby cieszyć się wspólnie z faktu, że Ojciec Święty Jan Paweł II został patronem naszej szkoły. Przygotowania do tej uroczystości trwały prawie dwa lata:
          - w styczniu 1997 roku na III Spotkaniu z Seniorem wyrażona została wola wyboru takiego patrona
          - w marcu 1998 delegacja wsi Gaj, w skład której wchodzili przedstawiciele Komitetu Budowy Szkoły, ks. proboszcz Władysław Wiecheć i dyrektor Jerzy Rogala, przedstawiła Ks. Kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu prośbę społeczności o nadanie szkole imienia JP II
          - 30 marca 1998 dyrektor Jerzy Rogala otrzymał pisemną zgodę Księdza Kardynała na nadanie szkole imienia Jana Pawła II
          - 18 czerwca 1998 r. na XXV Sesji Rady Gminy podjęto stosowną uchwałę w tej sprawie,
          - 7 listopada 1998 – odbyły się uroczystości związane z nadaniem szkole imienia.
          Cała społeczność Gaja oraz sponsorzy indywidualni zaangażowali się w to, aby pozostały materialne pamiątki tego wydarzenia, a są to: sztandar szkoły, popiersie patrona, tablica z herbem Gaja i gwoździami pamiątkowymi, tablica z wizerunkiem Papieża przy głównym wejściu do budynku szkoły oraz pamiątkowe medale. Jeden z nich – srebrny – został wręczony Ojcu Świętemu w dniu 7 kwietnia 1999 r. podczas pielgrzymki społeczności szkolnej do Watykanu.

          Podczas dzisiejszej uroczystości świętujemy także dwa inne jubileusze: jest to 30. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II oraz 140. rocznica edukacji w Gaju. Z tych okazji organizowane były w naszej szkole różne imprezy: między innym konkursy plastyczne, zawody sportowe, konkurs literacki, a także pielgrzymka do Doliny Chochołowskiej śladami Ojca Świętego wraz z innym szkołami noszącymi jego imię, zbierane były pamiątki związane z historią szkoły i patronem. Zapraszam serdecznie po części oficjalnej do obejrzenia wystawy związanej z tymi wydarzeniami.

          Pierwsza szkoła w Gaju powstała w 1868 roku (napis na pamiątkowej drewnianej belce przy popiersiu Ojca Świetego -
          A.M.D.G. Fundowano 1868 Kosztem Parafian). W 1912 r. dzięki wysiłkom zawiązanego przez Jana Wątora Komitetu Budowy Szkoły, wybudowany został i oddany do użytku murowany budynek istniejący do dziś przy „zakopiance”. Wkrótce stał się on niewystarczający dla potrzeb oświaty i dla celów szkoły powszechnej zaadaptowano parterowy budynek dworku, który w XIX wieku był własnością rodziców gen. Józefa Bema. Poprzez kilka okresów reform (szkoły zbiorcze, szkoły filialne sześcioklasowe, szkoła ośmioklasowa) w bardzo trudnych warunkach uczyły się dzieci do 1994 roku korzystając także z pomieszczeń strażnicy i salki katechetycznej w starej plebanii. W dniu 21 maja 1989 roku na zebraniu wiejskim, w obecności 110 mieszkańców Gaja powołany został na nowo, jak w 1912 roku Komitet Budowy Szkoły, w skład którego weszło 12 osób, a byli to:
          1. Aleksander Kucharski jako przewodniczący
          2. Józef Kuźniar – z-ca przewodniczącego
          3. Zbigniew Bodzioch - skarbnik,
          oraz członkowie:
          4. Henryk Gumółka
          5. Jan Kurcab
          6. Eugeniusz Piszczek
          7. Mieczysław Sikora
          8. Ludwika Walusiak
          9. Józef Kulpiński
          10. Adam Szczurek
          11. Zbigniew Kita
          12. Czesław Goch
          Później członkami Komitetu stali się także współmałżonkowie założycieli, a także: Anna i Andrzej Fornalowie, Małgorzata i Ryszard Gargulowie, Jadwiga i Jerzy Rogalowie, Danuta i Wojciech Birgiel oraz Aniela i Stanisław Gaca.
          Dzisiejsza uroczystość jest okazją do tego, aby im wszystkim, tym żyjącym i tym, którzy już odeszli serdecznie podziękować za to czego dokonali. To dzięki Wam, waszemu ogromnemu zaangażowaniu, zapałowi i wielkiemu poświęceniu możemy dzisiaj uczyć się i pracować w godnych warunkach. Dziękuję Wam za to!
          Dziękuję także obecnym władzom samorządowym – Radzie Gminy wraz z jej Przewodniczącym, Pani Wójt, Radnym Sołectwa Gaj, Radnym Powiatowym a także Radzie Rodziców za wszelkie inicjatywy i działania zmierzające do poprawy warunków nauki w szkole.
          W imieniu uczniów i nauczycieli pragnę także podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby szkoła w Gaju miała tak wspaniałego patrona. Jak już wcześniej wspomniałam byli to ówczesny dyrektor Jerzy Rogala wraz z panią wicedyrektor Stanisławą Radoń, ksiądz Władysław Wiecheć, członkowie Komitetu Budowy Szkoły, a także nasi drodzy seniorzy.
          W swoim przemówieniu w UNESCO w czerwcu 1980 roku Ojciec Święty powiedział:

          „W wychowaniu chodzi właśnie o to,
          ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem
          - o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał;
          aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada,
          umiał bardziej i pełniej być człowiekiem,
          to znaczy, ażeby również
          umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich.”

          To jest nasz program wychowawczy, to jest nasze jako szkoły zadanie, aby zaszczepić w naszych uczniach umiejętność dostrzegania drugiego człowieka, nauczyć ich wrażliwości na potrzeby innych, pokazać, że dawanie a nie posiadanie ubogaca człowieka – bardziej być niż mieć.

          Na koniec zwracam się do tych, bez których szkoła nie mogła by istnieć, do Was drodzy Uczniowie i Nauczyciele!
          Dziękuję Wam za to, że staracie się rozwijać talenty, które posiadacie i tworzyć dobry obraz tej szkoły. Przed nami nowe zadania – od tego roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum funkcjonują razem jako Zespół Szkół. Tworzymy jedną Rodzinę, w której silniejsi powinni pomagać słabszym a starsi dawać dobry przykład młodszym.

          Potrójne święto w Gaju - relacja z przebiegu uroczystości 10. rocznicy nadania szkole im. Jana Pawła II  8.11.2008 r.

          „A przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa!” te słowa, zapisane przez Jana Pawła II w „Tryptyku Rzymskim” były mottem obchodów potrójnego święta, które miało miejsce w dniu 8 listopada br. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Gaju. Te trzy okazje do świętowania to 10. rocznica nadania szkole imienia Jana Pawła II, 30. rocznica pontyfikatu oraz 140. rocznica edukacji w Gaju.
          Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej, której przewodniczył gość honorowy uroczystości ks. profesor Stefan Koperek, pracownik naukowy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie wraz z ks. Teodorem Kilianem, który był wikariuszem i katechetą w Gaju w okresie kiedy szkoła przyjmowała patronat Ojca Świętego. W swoim kazaniu ks. profesor powiedział: ”Jak dobrze postąpiliście, wybierając dla Waszej szkoły imię Jana Pawła II. Zastanówmy się, czego ma nas uczyć taki tytuł, taki patron, takie imię szkoły? Szkoła ma uczyć! Czego może uczyć - Was - Droga Młodzieży - i nas wszystkich - Jan Paweł II?
          Nie sposób zaprezentować wszystkich możliwych tematów tych Jego lekcji. Pozwólcie, że zwrócę uwagę na trzy tematy.
          Pierwszy temat: Uczmy się od Niego uczyć się! Cenić naukę, wiedzę.
          Drugi temat: Uczmy się od Niego łączyć rzetelną wiedzę, naukę z kształtowaniem własnego charakteru.
          I wreszcie - trzeci temat - uczmy się od Niego – Jana Pawła II – umiłowania Ojczyzny.” Rozwinięcie tych myśli to piękne ale i trudne wyzwanie dla nas nauczycieli i wychowawców, to temat do pracy, dyskusji i przemyśleń na długi czas. Darem jaki uczniowie złożyli swojemu patronowi podczas Mszy Świętej, był akt założycielski Szkolnego Koła „CARITAS”, którego jednym z zadań będzie adopcja na odległość, czyli gromadzenie i przesyłanie, do któregoś z krajów misyjnych, środków potrzebnych na utrzymanie jednego dziecka afrykańskiego . Miesięczny koszt takiego utrzymania wynosi ok. 40 zł.
          Po Mszy Świętej udaliśmy się do szkoły, gdzie miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy, z napisem „NIE – ROZPACZY, TAK – NADZIEI”. Te słowa to streszczenie przesłania jakie Jana Paweł II przekazał młodzieży w Kostaryce podczas Światowych Dni Młodzieży. To przesłanie w formie prostych drogowskazów zostały w ubiegłym roku wprowadzone jako preambuła do statutu Zespołu Szkół.
          Kolejnym punktem uroczystości było powitanie zaproszonych gości i okolicznościowe przemówienia Dyrektora Szkoły Elżbiety Szefer, Wójta Gminy Mogilany Małgorzaty Mardyła i wizytatora MKO Moniki Walden-Chmielowskiej.
          Dyrektor Elżbieta Szefer przypomniała dzieje edukacji w Gaju. Pierwsza szkoła powstała tutaj w 1868 roku, o czym świadczy napis na zabytkowej belce, która zachowała się w starym budynku szkolnym – „A.M.D.G. Fundowano 1868 Kosztem Parafian”. W 1912 r. dzięki wysiłkom zawiązanego przez Jana Wątora Komitetu Budowy Szkoły, wybudowany został i oddany do użytku murowany budynek istniejący do dziś przy „zakopiance”. Obecnie istniejący duży, przestronny budynek szkoły, powstał 14 lat temu także dzięki staraniom nowego Komitetu Budowy Szkoły, którego wieloletnim przewodniczącym i dynamicznym działaczem był Aleksander Kucharski. „ Dzisiejsza uroczystość jest okazją do tego, aby im wszystkim, tym żyjącym i tym, którzy już odeszli serdecznie podziękować za to czego dokonali. To dzięki Wam, Waszemu ogromnemu zaangażowaniu, zapałowi i wielkiemu poświęceniu możemy dzisiaj uczyć się i pracować w godnych warunkach. Dziękuję Wam za to!
          Dziękuję także obecnym władzom samorządowym – Radzie Gminy wraz z jej Przewodniczącym, Pani Wójt, Radnym Sołectwa Gaj, Radnym Powiatowym, a także Radzie Rodziców za wszelkie inicjatywy i działania zmierzające do poprawy warunków nauki w szkole. W imieniu uczniów i nauczycieli pragnę także podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby szkoła w Gaju miała tak wspaniałego patrona. Jak już wcześniej wspomniałam byli to ówczesny dyrektor Jerzy Rogala wraz z panią wicedyrektor Stanisławą Radoń, ksiądz Władysław Wiecheć, członkowie Komitetu Budowy Szkoły, a także nasi drodzy seniorzy” -
          dziękowała Dyrektor Szkoły.
          Po części oficjalnej, uczniowie zaprezentowali bardzo bogaty program artystyczny, na który złożyły się recytacje poezji Karola Wojtyły (Kasia Kuźma, Magda Bularz, Kasia Pyzik), fragment spektaklu „Brat naszego Boga” w wykonaniu uczniów gimnazjum (Michał Brzychacz, Łukasz Guzik, Artur Brzuchacz, Piotrek Szczurek), prezentacja wybranych myśli Jana Pawła II i humorystycznych scenek z jego życia, taniec współczesny w wykonaniu uczennic gimnazjum, krakowiak w wykonaniu młodszych uczniów szkoły podstawowej, akrobatyczny pokaz gimnastyczny uczennicy gimnazjum Anety Rządzik oraz występy zespołu wokalno instrumentalnego, w którym połączyli swoje siły uczniowie szkoły podstawowej (Zuzia Szefer - skrzypce), gimnazjaliści: (Olek Talkowski – pianino; Gabrysia Wątor – gitara akustyczna, pianino; Kasia Wójcik – wokal, gitara klasyczna; Kinga Madeja, Karolina Szczurek – gitara akustyczna; Grzegorz Wątor, Agnieszka Jasek – flet prosty; Karolina Musiał – wokal) oraz nauczyciele (Jacek Kołodziejczyk – skrzypce, Elżbieta Szefer – gitara akustyczna). Łącznie w programie artystycznym wystąpiło ok. 70 uczniów.
          Jednym z elementów jubileuszu były wystawy związane z historią szkoły (stare dokumenty szkolne – najstarszy z 1880 r. , zdjęcia, kronika i inne pamiątki) oraz wystawa dotycząca Patrona szkoły (prace plastyczne uczniów, medale pamiątkowe, zdjęcia).
          Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania mogli skosztować gulaszu, który w ogromnym garnku ugotowały mamy naszych uczniów oraz cieszyć podniebienie degustacją sałatek, wędlin i różnorodnych ciast przygotowanych także przez rodziców i nauczycieli naszej szkoły.

          E. Szefer


          PODZIĘKOWANIE

          Niniejszym składam podziękowanie sponsorom, którzy z okazji jubileuszu dofinansowali wyposażenie boiska szkolnego oraz organizację imprezy (w tym zakup tablicy pamiątkowej);
          - Firma CYGAN z Gaja
          - Firma ULTRA Z Gaja
          - Firma DREWEX z Gaja
          - Firma SPAR z Gaja
          oraz p. Agacie Jodłowskiej, która pozyskała sponsorów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gaju
      • sekretariat 12 270 80 08 12 270 11 35 pedagog, psycholog 12 270 10 23 oddział przedszkolny 12 276 96 10
      • ul. Szkolna 73, 32-031 Mogilany Poland
      • 12 270 07 51
    • Logowanie