• Rok szkolny 2015/2016

        •  

          Światowe Dni Młodzieży w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Gaju

                      W dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2016 r. nasza szkoła gościła 174 pielgrzymów przybyłych na Światowe Dni Młodzieży. Głównie byli to młodzi ludzie z Niemiec ( z Kolonii i Monachium), ale byli też przedstawiciele Brazylii, Ekwadoru i Hiszpanii. Szkoła zaoferowała im nocleg, możliwość skorzystania z ciepłej wody, pryszniców … oraz pomoc i życzliwość wszystkich pracowników zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

                      Pierwszy dzień pobytu – wtorek - Goście przeznaczyli na zapoznanie się z okolicą. „Nauczyli się” drogi do Krakowa, którą w następne dni mieli wykonywać niekoniecznie w grupie, zwiedzali stolicę ŚDM – Łagiewniki, Kazimierz, Rynek, spacerowali ulicami Starego Miasta, „błądzili” w drodze powrotnej.

                 Przez kolejne trzy dni po śniadaniu (przygotowywanym przez państwa Sylwię i Pawła Sarnów) około godziny 9.00 pielgrzymi wyruszali do parafialnego Kościoła pod wezwaniem NNMP w Gaju, gdzie odbywały się katechezy głoszone przez biskupów z Niemiec. Potem jechali do Krakowa, by uczestniczyć w uroczystościach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży. Wracali późnym wieczorem utrudzeni, ale radośni i gotowi do rozmów, śpiewów, tańców i zabaw trwających nieraz do późnych godzin nocnych.

                      Nie było większego problemu z komunikowaniem się z Gośćmi. Posługiwali się oni głównie językiem niemieckim i angielskim, a kilka osób mówiło po polsku. Nieoceniona okazała się pomoc Marka Radonia – absolwenta Gimnazjum w Gaju, który pełniąc rolę „tłumacza” ułatwiał porozumienie młodym uczestnikom ŚDM z personelem szkoły. Opiekunami młodych byli księża, a także jedna siostra zakonna.

                      Szkoła była otwarta w tym czasie bez przerwy – dzień i noc. Dyżurowali na zmianę pracownicy obsługi, P. Zofia Strzebońska – koordynator szkolny, P. Maria Wojsław - dyrektor szkoły w Lusinie, P. Aldona Gabryś – katechetka SP w Lusinie oraz wicedyrektor Zespołu Szkół – Stanisława Radoń. W godzinach nocnych na zewnątrz szkoły dyżur pełnili strażacy OSP z Włosani. Teren patrolowali też policjanci z posterunku w Świątnikach Górnych. Kilka razy odwiedził nas Pan Wójt - Piotr Piotrowski, ks. Stanisław Kasela i Janina Piszczek – koordynator kościelny. Trzeba również wspomnieć o gajowskiej młodzieży, która aktywnie włączyła się w tych dniach w pomoc. Na wyróżnienie zasługują Magdalena Pyzik i Wiktoria Bobek – uczennice Gimnazjum, które codziennie rano pomagały w przygotowaniu śniadania dla pielgrzymów.

                      Nie obyło się też bez przygód. Gdy pierwszego dnia dojeżdżała do nas grupa z Monachium, jeden z autobusów wpadł na ulicy Akacjowej do rowu i niebezpiecznie się pochylił. Pasażerowie wysiedli i udali się do szkoły, ale ich bagaże zostały zablokowane. Akcja „wyciągania” autokaru trwała ponad dwie godziny. Pomoc zorganizował Pan Wójt, który właśnie odwiedził szkołę, by zobaczyć, czy wszystko jest w porządku. Dzięki ofiarności mieszkańca Gaja – P. Piotra Lenartowicza i straży pożarnej z Mogilan udało się „postawić autobus na nogi”. Pielgrzymi mogli zabrać swoje rzeczy i ulokować się w klasach.

                      Młodzi ludzie byli bardzo kulturalni, serdeczni, uprzejmi. Ich radość, entuzjazm i energia udzielały się wszystkim, którzy się z nimi stykali. W podziękowaniu za gościnę wykonali kilka piosenek, ludowych tańców i zabaw. Nas najbardziej wzruszyła „Barka” zaśpiewana po hiszpańsku.

          Ostatnia grupa odjechała 1 sierpnia o godzinie 6:30. Pielgrzymi pozostawili po sobie miłe wspomnienia i … wzorowy porządek. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy gościć w naszej szkole młodych ludzi z różnych stron świata.

          Zobacz zdjęcia z pobytu w Albumie fotograficznym.

           

          Pożegnanie klasy VI

                         W dniu 23 czerwca klasa VI pożegnała Szkołę Podstawową im. JP II w Gaju, w której prawie wszyscy spędzili siedem lat (oczywiście, wliczając zerówkę). Szóstoklasiści zaprezentowali samodzielnie napisane teksty , w których wspominali każdego nauczyciela uczącego ich na przestrzeni tych kilku lat. Słowa podziękowania, skierowane zarówno do pani Dyrektor, jak i całego Grona Pedagogicznego przeplatane były piosenkami, tańcami, ciekawym pokazem zdjęć dokumentujących zarówno pobyt w szkole, jak i poza nią (oczywiście, opatrzonych świetnym komentarzem), a także ciekawą, graficzną opowieścią. Zwieńczeniem programu przygotowanego przez klasę VI był występ Kacpra i Kamila  w iście kabaretowym stylu – czyli Mariolki i Gabryśki.
          Na zakończenie uczniowie klasy piątej pożegnali swoich o rok starszych kolegów, śpiewając piosenkę oraz wręczając „sówki mądrości”.

                                         Myślę, iż zaprezentowany program podobał się zgromadzonej publiczności, a przede wszystkim zapewnił miłe wrażenia i wywołał uśmiech na twarzy. Moim szóstoklasistom gratuluję tak fantastycznie przygotowanego programu i życzę dalszych sukcesów!

          Zdjęcia w Albumie fotograficznym

          Odszedł wielki Przyjaciel szkoły w Gaju

           

                   „Spieszmy się kochać ludzi

                              Tak szybko odchodzą…”

           

                        Dnia 21 czerwca 2016 r. odszedł od nas wieloletni działacz i przyjaciel Zespołu Szkół w Gaju – Aleksander Kucharski. Ten skromny, zawsze uśmiechnięty człowiek pozostawił po sobie wiele dokonań, które zapewniły Mu pamięć oraz wdzięczność społeczności  lokalnej.

                       Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Gaju ma szczególne powody do wdzięczności dla tego wyjątkowego człowieka. To jego inicjatywa doprowadziła do powstania nie tylko samej szkoły, ale również rozmaitych dzieł, które z funkcjonowaniem tej placówki są związane.

                       Początki nie były łatwe, ale trudności nie zrażały Pana Aleksandra. Gdy w 1988 roku został wybrany do Gminnej Rady Narodowej w Mogilanach, od razu rozpoczął starania w celu rozpoczęcia budowy szkoły. Rok później powołano do istnienia Komitet Budowy Szkoły Podstawowej w Gaju, którego Pan Kucharski został przewodniczącym. Pod jego czujnym okiem wybrano i przygotowano teren, opracowano projekt budowy oraz zakupiono odpowiednią dokumentację. Przewodniczący Komitetu Budowy Szkoły podjął wiele udanych prób pozyskania środków na inwestycję w różnych instytucjach administracji państwowej. Ponadto był współorganizatorem zbiórek pieniędzy, które umożliwiły uzyskanie pozwolenia na budowę. Dzięki uporowi i wytrwałemu działaniu Pana Kucharskiego i innych członków Komitetu w 1991 r. rozpoczęto budowę, a w 1994 r. można było oddać do użytku uczniów dwa pierwsze budynki. W następnych latach Komitet dozorował dalszy rozwój budowy oraz zajmował się wyposażaniem sal lekcyjnych. Prowadzenie tych działań było możliwe zarówno dzięki ofiarności samego Pana Aleksandra i innych członków Komitetu, jak i dzięki owocnej współpracy z Dyrektorem Jerzym Rogalą, ówczesnymi władzami Gminy oraz lokalną społecznością. Współpraca ta zaowocowała również powstaniem w Gaju Liceum Ekonomicznego, które rozpoczęło swą działalność w 1994 r., tworząc wraz ze Szkołą Podstawową Zespół Szkół.

                      Kolejną inicjatywą, której współautorem był Pan Kucharski wraz z Dyrektorem Rogalą i księdzem Proboszczem Wiechciem, były organizowane od 1995 do chwili obecnej Dni Seniora w Zespole Szkół w Gaju. To święto w pierwszych latach było przygotowywane w dużej mierze dzięki środkom finansowym i pracy członków Komitetu Budowy Szkoły z nieprzecenionym udziałem Pana Kucharskiego, który przez 20 lat zaszczycał tę imprezę swoją obecnością.

                       W trakcie III Spotkania z Seniorem w styczniu 1997 r. - w obecności Kuratora Oświaty w Krakowie oraz władz samorządowych gminy - Komitet Budowy Szkoły z Panem Kucharskim na czele przedstawił wniosek o nadanie naszej szkole imienia Jana Pawła II, który poparli zarówno najstarsi mieszkańcy wsi, jak i wszystkie organy szkoły – Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców, Samorządy Uczniowskie i cała społeczność szkolna. Od tego momentu rozpoczęto przygotowania do uroczystości i gromadzenie środków na ten cel, w co bardzo żywo włączył się również Pan Kucharski – i jako Przewodniczący Komitetu Budowy Szkoły, i jako prywatny obywatel Gaja, rodzic jednej z uczennic Liceum Ekonomicznego. Współuczestniczył w działaniach mających na celu  wykonanie tablicy pamiątkowej
          z wizerunkiem Ojca Świętego i jego popiersia, sztandaru szkoły, tablicy z herbem Gaja oraz pamiątkowych gwoździ.

                        Pan Aleksander Kucharski oddał serce budowie szkoły w Gaju i wielokrotnie wspomagał tę placówkę, nie szczędząc czasu, pracy oraz środków finansowych. Uczestniczył we wszystkich ważnych wydarzeniach w naszej szkole, a także w jej życiu codziennym. Często służył radą i pomocą. Jego zapał i energia sprawiały, że wielokrotnie dokonywał rzeczy, które wydawać by się mogły niemożliwe. Optymizmem i wiarą w sens aktywnego działania pociągał za sobą innych. Dziś, kiedy nie ma Go już wśród nas, trudno zgodzić się z twierdzeniem, że nie ma ludzi niezastąpionych. Tacy ludzie jak Pan Aleksander na zawsze pozostają niezastąpieni.

           

                   Z wdzięczną pamięcią i szacunkiem

          Społeczność Zespołu Szkół im. JP II w Gaju.

           

          Przeczytaj Wywiad_z_panem_Kucharskim.docx przeprowadzony z okazji XV rocznicy nadania Zespołowi Szkół w Gaju imienia Jana Pawła II.

          Wywiad ten znajduje się w Kronice naszej szkoły.

           

           

          Piknik Rodzinny

          Takiego pikniku jeszcze w Gaju nie było!  Tylu atrakcji, tylu smakołyków i tyyylu ludzi! Takie ochy i achy można było usłyszeć na boisku szkolnym w sobotę 18 czerwca na 7. Pikniku Rodzinnym w Gaju. Rzeczywiście, bardzo atrakcyjny program artystyczny, różnorodność i ilość atrakcji dla dzieci i dla dorosłych zgromadziła wielu mieszkańców Gaja, szczególnie rodziców z dziećmi, z których najmłodsze miało niespełna 2 tygodnie.  Ta wspaniała impreza mogła się odbyć dzięki niezwykłej ofiarności i kreatywności grupy rodziców pod „przywództwem” przewodniczącej Rady Rodziców Teresy Szczurek i Edyty Grzebień oraz grona nauczycielskiego. Dziękuję też serdecznie wszystkim nauczycielom, którzy pracowali na rzecz Pikniku, a także wszystkim Państwu za udział w naszej iimprezie.

          Podziękowanie dla „najofiarniejszych” Rodziców zobacz tutaj piknik16.docx

          Zdjęcia w Albumie fotograficznym

          Listę atrakcji Pikniku zobacz tutaj atrakcje.docx

          Dzień Europejski w naszej szkole

          8 czerwca 2016 roku odbył się w naszej szkole Dzień Europejski. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli możliwość zaprezentowania przygotowanych przez siebie piosenek w różnych językach europejskich, tańca europejskiego lub też dokonania prezentacji poszczególnych państw.
          Pierwsze miejsce zajęła klasa II gimnazjum, która przygotowała piosenkę „Heroes” wraz z inscenizacją taneczną. Drugie miejsce zajęła klasa III b, której uczniowie zaprezentowali walca wiedeńskiego. Natomiast trzecie miejsce zajęła klasa III a i piosenka w języku hiszpańskim „Sofia”.
          Wyróżnienie otrzymały klasa 4 szkoły podstawowej (grupa międzynarodowa z piosenką „This one’s for you”) oraz klasa 6 szkoły podstawowej, która zaprezentowała taniec grecki.
          Na gratulacje zasługują wszyscy uczestnicy Dnia Europejskiego. Nasi najmłodsi uczniowie ze szkoły podstawowej wspaniale zaśpiewali „My favourite pizza” (klasa 1), „She’s a pop star, she’s wearing green” (klasa 2), „Whats’s the weather like today?” (klasa 3), oraz „Panie Janie” w języku francuskim (klasa 5).
          Na zakończenie pokazu talentów uczniowie brali udział w pokazie mody europejskiej wykazując się dużą inicjatywą w projektowaniu strojów.

          Ortograficzny sukces Magdy Fornal

          Magdalena Fornal, uczennica klasy IIIa naszego gimnazjum, zdobyła III miejsce w VIII Konkursie Ortograficznym „O PIÓRO PREZESA STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ ZST-E”.  Finał konkursu (I etap przeprowadzony był  w gimnazjach) odbył się 3 czerwca br. w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Do finału zakwalifikowało się 8 gimnazjów: 3 gimnazja ze Skawiny, Gimnazjum w Radziszowie, Brzeźnicy, Mogilanach i w Gaju. Miejsce I i II zdobyli uczniowie z Gimnazjum Katolickiego w Skawinie.

          MADZI GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH BEZBŁĘDNYCH SUKCESÓW!

          Mistrz Polski z naszej szkoły

          Jakub Rzewuski uczeń kl. I a naszego Gimnazjum został MISTRZEM POLSKI w zawodach karate w konkurencji semi-knockdown w kategorii juniorów do 50 kg. Tytuł ten Kuba zdobył podczas najważniejszych zawodów roku czyli XXI Mistrzostw Polski Oyama Karate, które odbyły się w dniach 21-23 maja br. w Rzeszowie.

          Wcześniej, zanim sięgnął po złoto, na  Mistrzostwach  Polski Wschodniej 23.04.2016r.  
          w Pionkach, zdobył również zaszczytne III miejsce.

          Gratulujemy sukcesu! Jesteśmy dumni, że mamy Mistrza i życzymy mu kolejnych zwycięstw. Teraz czas na podbój Europy!

          Wyniki Gminnego Konkursu o Janie Pawle II

          Konkurs Plastyczny kl. I- III SP

              I miejsce: Liwia Maliszewska kl. III SP w Gaju

             II miejsce: Zuzanna Waśniowska kl. III SP w Gaju

             III miejsce: Jakub Gumółka kl. I SP w Gaju

                              Sławomir Słonina kl. I SP w Gaju

          wyróżnienie: Adrian Zając kl. III SP w Bukowie

                                Karolina Smulska kl. III SP w Gaju

                                Mateusz Pyzik kl. II SP w Gaju

                                Mateusz Sarna kl. I SP w Gaju

          Konkurs Literacki kl. IV – VI SP

          I miejsce: Barbara Łopata kl. VI B SP w  Mogilanach

          II miejsce: Sylwia Sechman kl. VI B SP w Mogilanach

          III miejsce: Dawid Kokoszka kl. VI SP w Bukowie

                              Kamil Sarna kl. V SP w Gaju

          wyróżnienie: Julia Mrowca kl. VI SP w Gaju

          Konkurs Literacki kl. I – III Gimnazjum

          I miejsca nie przyznano

          II miejsce: Gabriela Klimczyk kl. III A Gimnazjum w Mogilanach

          III miejsce: Zuzanna Koźlak kl. III B Gimnazjum w Gaju

          wyróżnienie: Filip Piszczek kl. III B Gimnazjum w Gaju

          Laureatów zapraszamy, wraz z opiekunem, na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gaju w dniu 27 kwietnia (środa) o godz. 11:00
          ( sala nr 14).

          Pogrzeb ks. Władysława Wiechcia

          Ks. kanonik Władysław Wiecheć (02.05.1940 – 31.01.2016) został proboszczem parafii Narodzenia NMP w Gaju z końcem sierpnia 1984 r. Przez kilka lat pełnił funkcję katechety w Liceum Ekonomicznym w Zespole Szkół w Gaju. Z Jego inicjatywy nasza szkoła przyjęła imię Jana Pawła II.

          Ksiądz Władysław był pomysłodawcą zorganizowania Dnia Seniora, który we współpracy szkoły i parafii odbywa się od 22 lat. Był zawsze obecny na wszystkich uroczystościach szkolnych i budował nas swoim słowem. Integrował środowisko nauczycielskie na corocznym spotkaniu opłatkowym w parafii. Modlił się za wspólnotę uczniów i nauczycieli w czasie  Mszy św. na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego przez 27 lat.

          Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Mu wieczne spoczywanie!

           

          Uroczystości pogrzebowe za Śp. Księdza Władysława Wiecheć odbędą się w kościele w Gaju we środę 3 lutego o godz. 15.00 i we czwartek 4 lutego o godz. 15.00

          Imieniny Patrona w Dolinie Chochołowskiej

               Już po raz ósmy, jak co roku 04 listopada, wyruszyliśmy świętować imieniny naszego Patrona na turystyczny szlak do doliny Chochołowskiej. Tym razem wędrowaliśmy pod hasłem: „Jan Paweł II – bądźcie miłosierni”. Nasz Zespół  Szkół reprezentowało 53 uczestników: uczniowie, rodzice i nauczyciele. W tym roku o naszej szkole było szczególnie głośno, ponieważ szkolny zespół muzyczny Synkopa pod opieką Pani Agnieszki Szczurek przygotował uroczystą oprawę Mszy Świętej. Pani Anita Sałach grała na gitarze a Pan Tomasz Oczkowski na mini-organach pełnił rolę szkolnego organisty.  Po spotkaniu z Panem Jezusem przy Stole Eucharystycznym, wszyscy uczestnicy tej niezwykłej wyprawy, spotkali się ze sobą, budując wspólnotę oraz zajadając imieninowe ciasto.

           


           

          XXI Spotkanie z Seniorem

          W sobotę 31 stycznia br. szkoła w Gaju tętniła życiem, a to za sprawą Integracyjnego Spotkania Seniorów, które organizowane jest przez rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół im. JP II w Gaju nieprzerwanie od 21 lat. Spotkanie rozpoczęło się w kościele parafialnym w Gaju Mszą  Świętą odprawioną przez ks. proboszcza  Stanisława Kaselę. Modliliśmy się wspólnie za wszystkich zaproszonych Seniorów, a także za tych, którzy już od nas na zawsze odeszli. Po Mszy Świętej, w pięknie udekorowanym holu szkolnym Seniorzy, a także zaproszeni goście  przy kawie, herbacie i domowych ciastach wysłuchali i  obejrzeli  program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Wójta Gminy Mogilany, p. Piotra Piotrowskiego wraz z małżonką, radnych, a także członków dawnego Komitetu Budowy Szkoły w Gaju, którzy  zapoczątkowali tę piękną tradycję.

           Program artystyczny w tym roku był bardzo bogaty, wzięło w nim udział ponad 70 wykonawców od sześciolatków aż do gimnazjalistów. Jako pierwsi wystąpili najmłodsi. Pięcio-  i sześciolatki przedstawiły tradycyjne Jasełka (opiekun p. D. Birgiel), a w części muzycznej wspomagali ich  uczniowie klasy II z akompaniamentem p. A.  Sałach. Starsi uczniowie przygotowali dla swoich dziadków wiersze, humoreski i piosenki związane z Dniem Babci i Dziadka pod kierunkiem wychowawców (kl. I – p. M. Kurpiś, kl. III – p. L. Musiał, kl, IV – p. R. Bartyzel). Pięknym spektaklem „Szczęśliwy książę” zachwycili nas uczniowie uczestniczący w Grupie Apostolskiej działającej przy parafii pod opieką diakona Bartosza Zaborowskiego. Reżyserem spektaklu była mieszkanka Gaja  p. Agnieszka Łuczak.

          Prawdziwą ucztę muzyczną zapewnił słuchaczom powstały w tym roku szkolnym zespół SYNKOPA (op. A. Szczurek), a także utalentowani instrumentaliści – duet skrzypaczek: Natalia i Emilia Witkowskie oraz grający na keyboardzie bracia Dariusz i Michał Wcisło. Na zakończenie programu tradycyjne „Sto lat” zagrali na fletach uczniowie klasy V i VI (op. A. Szczurek).

          Ostatnią częścią spotkania był bal karnawałowy, w którym oprócz seniorów wzięli udział także rodzice naszych uczniów. Sala gimnastyczna dzięki wspaniałym dekoracjom wykonanym przez rodziców i nauczycieli zamieniła się w prawdziwą salę balową, a do tańca pięknie przygrywał zespół muzyczny ATUT pod kierunkiem p. Zbigniewa Wójcika z Lusiny.

          Integracyjne Spotkanie Seniorów to szczególna impreza,  której organizacja jest możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu i bardzo dobrej współpracy grona pedagogicznego, rodziców i pracowników obsługi szkoły. Nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić z imienia i nazwiska bo lista byłaby bardzo długa. To właśnie rodzice i nauczyciele przygotowali ciasta, sałatki, danie gorące, zajęli się dekoracją, zakupami, nakrywaniem stołów, obsługą gości w czasie balu. To nie lada przedsięwzięcie, biorąc pod uwagę, że w spotkaniu i balu wzięło udział ponad 100  osób.

          Wszystkim rodzicom, nauczycielom i pracownikom, którzy włożyli tak wiele pracy i serca w przygotowanie tej wspaniałej imprezy bardzo serdecznie dziękuję.

                                                                                                           Elżbieta Szefer – dyrektor ZS im. JP II w Gaju

          Szkoła Promująca Zdrowie

          Nasza szkoła przystąpiła do sieci Szkół Promujących Zdrowie. Oczywiście dla nauczycieli oznacza to dodatkową pracę w postaci diagnoz, realizacji programu działań i różnych papierkowych ceregieli. Cały ten wysiłek z naszej strony ma na celu uświadomienie wszystkim zaangażowanym w szkolną społeczność , to znaczy uczniom, nauczycielom i rodzicom, że sami mamy ogromny wpływ na nasze zdrowie. Możemy kształtować tak nasze postawy, by móc prawidłowo rozwijać się fizycznie (poprzez aktywność ruchową i zbilansowaną dietę), psychicznie (poprzez unikanie stresu i pozytywne kontakty społeczne), emocjonalnie (poprzez rozwijanie własnych kompetencji komunikacyjnych, umiejętne korzystanie z czasu wolnego, unikanie zagrożeń). A wszystko to w czystym, zadbanym przez nas środowisku, ponieważ o ekologii również pamiętamy.   

                      W szkole realizowane będą różne działania prozdrowotne. Pierwsza ogólnoszkolna akcja obejmie ważenie i mierzenie wszystkich uczniów, po to, by odpowiedzieć na pytanie, czy zdrowo rosną.

                      Wszystkich, którzy mają pomysły i chcą włączyć się do akcji Szkoła Promująca Zdrowie zapraszam do kontaktu.

                                                                                  Pedagog- E. Ponicka

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gaju
      • sekretariat 12 270 80 08 12 270 11 35 pedagog, psycholog 12 270 10 23 oddział przedszkolny 12 276 96 10
      • ul. Szkolna 73, 32-031 Mogilany Poland
      • 12 270 07 51
    • Logowanie