• Rok szkolny 2012/2013

        • Moja szansa na sukces - projekt unijny

          W roku szkolnym 2012/2013 realizowany był projekt „Moja szansa na sukces”. Był to  projekt systemowy w zakresie poddziałania 9.1.2 POKL, w ramach którego realizowane były zajęcia dodatkowe i specjalistyczne dla uczniów klas I – III SP. Uczniowie byli rekrutowani do udziału w projekcie na podstawie opinii Poradni PP. Dzięki udziałowi w tym projekcie szkoła wzbogaciła się o pomoce dydaktyczne za ponad 12000 zł  (w tym tablica multimedialna).

          UDZIAŁ UCZNIÓW W ZAJĘCIACH DODATKOWYCH W RAMACH PROJEKTÓW „Moja szansa na sukces”

          Lp.

          Nazwa zajęć

          Liczba grup

          Liczba uczniów

           

          Liczba godzin

           

          1.

          Zajęcia dla dzieci zagrożonych dysleksją

          1

          7

          30

          2.

          Zajęcia logopedyczne

           

          2

          6

          60

          3.

          Gimnastyka korekcyjna

           

          3

          30

          90

          4.

          Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych

          1

          8

          30

          RAZEM

          7

          52

           

          210

           

           

          Szlakiem Patronów Naszych - Informacje o projekcie unijnym

           

          „Szlakiem Patronów naszych…”

          Po podpisaniu umowy, w marcu 2012 r., ruszyła realizacja projektu pn. „Szlakiem Patronów naszych – promocja dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Mogilany przez utworzenie miejsc pamięci i organizację przedsięwzięć o charakterze promocyjnym” w zakresie małych projektów w ramach działania 4.1.3 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). w projekcje bierze udział 7 szkół z naszej gminy, które mają patrona. Są to Zespół Szkół w Gaju oraz szkoły podstawowe w Mogilanach, Libertowie, Włosani, Bukowie, Konarach i Lusinie.

           PROJEKT PRZEWIDUJE:

          • przygotowanie miejsc pamięci w siedmiu szkołach na terenie Gminy Mogilany (zakup gablot, urządzeń wielofunkcyjnych, papieru fotograficznego itp.), które związane będą z postacią patrona danej szkoły, ale na tle najważniejszych wydarzeń danej epoki na świecie,
          w Polsce i w naszym regionie; jedna część ekspozycji będzie zmieniana co miesiąc i poświęcona sylwetce patrona innej szkoły;

          • opracowanie i wdrożenie programu ścieżki edukacyjnej „Szlakiem Patronów naszych”; program ten będzie obejmował jeden rok szkolny
          i będzie realizowany co roku w klasach piątych;

          • wydanie folderu pt. „Szlakiem Patronów naszych”, zawierającego najważniejsze informacje o projekcie, patronach szkół, zdjęcia miejsc pamięci i inne związane tematycznie materiały dostarczające wiedz o rozwoju i dziedzictwie kulturowym naszego narodu i regionu;

          • zorganizowanie siedmiu szkolnych uroczystości środowiskowych
          i jednej gminnej uroczystości wieńczącej cały program. Celem projektu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz aktywizacja mieszkańców Gminy Mogilany poprzez utworzenie miejsc pamięci o patronach lokalnych szkół oraz organizację spotkań tematycznych i wydanie folderu informacyjnego.

          Szlakiem Patronów Naszych - Folder ZS Gaj

          JAN PAWEŁ II – NASZ PATRON I MISTRZ

          Uroczystość nadania imienia Zespołowi Szkół w Gaju (SP i Gimnazjum) odbyła się w 1998 r. - w 910. rocznicę powstania Gaja oraz 130. rocznicę założenia miejscowej szkoły. Program Wychowawczy Zespołu Szkół oparty jest  na przesłaniu Jana Pawła II:

          W wychowaniu chodzi właśnie o to,  ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem; o to, ażeby bardziej był, a nie miał, aby poprzez to wszystko, co ma, co posiada, umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich.

          W naszej szkole chcemy nauczyć się dostrzegania drugiego człowieka. Uczymy wrażliwości na  potrzeby innych. Pokazujemy, że dawanie  (bardziej niż branie) ubogaca człowieka. Chodzi nam o to, aby bardziej być niż mieć.

          Piąta rocznica nadania szkole imienia została upamiętniona malowanym ręcznie witrażem na szklanej ścianie czytelni, inspirowanym  fragmentem „Tryptyku rzymskiego” pt. „Źródło”, zaś w  2008 r., w 10. rocznicę nadania  imienia Jana Pawła II oraz dla upamiętnienia 30. rocznicy jego  pontyfikatu , obok popiersia Patrona została wmurowana tablica pamiątkowa zawierająca przesłanie Ojca Świętego do młodych, wypowiedziane w 1983 r. w Kostaryce: NIE – ROZPACZY,  TAK – NADZIEI!

          Zespół Szkół w Gaju należy do  Ogólnopolskiej Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II oraz Stowarzyszenia Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej. Wraz  z innymi szkołami podejmujemy działania przybliżające przesłanie Ojca Świętego przez konkursy, konferencje, spotkania uczniów, nauczycieli i rodziców. Corocznie organizujemy wycieczki do miejsc związanych z Patronem tj. do pobliskich Wadowic – miejsca urodzenia Karola Wojtyły, do krakowskich Łagiewnik, gdzie powstaje Centrum JP II „Nie lękajcie się!” czy do Częstochowy na Ogólnopolskie Spotkania Rodziny Szkół JP II.

          Pamiętamy i świętujemy ważne wydarzenia z życia Patrona: urodziny, imieniny, rocznice pontyfikatu, dzień śmierci czy ostatnio – beatyfikację Jana Pawła II. 

           

          REKORDZISTA ŚWIATA - JAN PAWEŁ II  W LICZBACH

          Karol Wojtyła został Papieżem w 1978 r. jako 263 następca św. Piotra i pierwszy papież nie Włoch od 453 lat.  Jego pontyfikat jest trzecim co do długości w historii chrześcijaństwa.

          W ciągu niemal 27 lat pontyfikatu Ojciec  Święty odbył 104 zagraniczne pielgrzymki. Odwiedził 133 kraje. Przebył ok. 1.300.000 km czyli ok. 30 okrążeń dookoła  świata lub 3 wyprawy na księżyc. Beatyfikował 1338 błogosławionych i  ogłosił 482 świętych.

          Najczęściej odwiedzał Polskę (8 razy), Stany Zjednoczone (7 razy), Francję (6 razy), Hiszpanię i Meksyk (5 razy), Brazylię i Portugalię (4 razy),  Austrię, Czechy, Dominikanę, Gwatemalę, Kanadę, Kenię, Niemcy, Słowację, Szwajcarię, Wybrzeże Kości Słoniowej (3 razy).

          Spośród pielgrzymek do Polski największe znaczenie miała pierwsza, podczas której powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” (Warszawa, 1979).  To zawołanie było iskrą, która zapaliła płomień wolności w sercach Polaków. W Ojczyźnie papieża zniewolonej reżimem komunistycznym, powstała „Solidarność” i wciągu następnej dekady upadł komunizm nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowej.

          Jest pierwszym papieżem, który: odwiedził synagogę (Rzym, 1986), meczet (Damaszek, 2001),  celę więzienną (spotkanie ze swoim niedoszłym mordercą Ali Agcą, Rzym,  1983),  mieszkał w zwykłym hotelu (Azerbejdżan, 2002), dodał 5 nowych tajemnic Różańca (2002 r.), odprawił Mszę w hangarze (lotnisko w Rzymie, 1992) i za kołem polarnym (Troms, Norwegia, 1989), przeprosił za winy Kościoła (Wielki Jubileusz, 2000), wydał swoje wiersze, przemawiał w Parlamencie Europejskim (Strasburgu, 1988).

          Żaden z papieży nie dokonał tak wiele, by poprawić stosunki między wyznawcami różnych religii:  spotykał się z Żydami, muzułmanami, prawosławnymi i protestantami.

          Do tej liczby rekordów możemy dopisać kolejny: Jan Paweł II jest Patronem ponad 1000 szkół w całej Polsce.

          Szlakiem patronów naszych - Miejsce pamięci

          JAN PAWEŁ II - PIELGRZYMKI DO POLSKI

          „NIE LĘKAJCIE SIĘ! OTWÓRZCIE DRZWI CHRYSTUSOWI! – 1979

          Pielgrzymka ta została nazwana bierzmowaniem Narodu. Papieskie wołanie podczas warszawskiej homilii: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi!” to przesłanie dla społeczeństwa polskiego zniewolonego ustrojem komunistycznym. To zawołanie było iskrą, która zapaliła płomień wolności w sercach Polaków. W Ojczyźnie Papieża powstała „Solidarność” i wciągu następnej dekady upadł komunizm, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowej.

          „POKÓJ TOBIE POLSKO! OJCZYZNO MOJA!” – 1983

          Ta pielgrzymka przebiegała w mrocznej atmosferze stanu wojennego i była nadzieją dla polskiego społeczeństwa. Ojciec Św. podrywał naród z apatii i marazmu słowami psalmisty: „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Papież pragnął podnieść na duchu swoich Rodaków także słowami króla Jana III Sobieskiego: „Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył.”

          „DO KOŃCA ICH UMIŁOWAŁ” – 1987

          Kolejna pielgrzymka zapoczątkowała wydarzenia, które dwa lata później zmieniły oblicze Polski i Europy Środkowej. W Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie podczas spotkania z władzami Papież wypowiada symboliczne słowa: „Jeżeli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku, pamiętajcie o jego prawach, które są  niezbywalne, bo wynikają z samego człowieczeństwa każdej ludzkiej osoby”.

          „BOGU DZIĘKUJCIE! DUCHA NIE GAŚCIE” – 1991

          Czwarta pielgrzymka była pierwszą wizytą papieską
          w postkomunistycznej Polsce. Przypadła na okres zachłyśnięcia się niepodległością i wolnością. Papież – mądry nauczyciel Narodu i ludzkości – głosił Ewangelię wolności. Nieustannie powtarzał modlitewne wezwanie: „ Panie, naucz nas być wolnymi.”

          „OTRZYMALIŚCIE DUCHA PRZYBRANIA ZA SYNÓW”

          VI ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY – 1991

          14 sierpnia w Wadowicach Jan Paweł II konsekrował kościół p/w Św. Piotra, wybudowany jako wotum za ocalenie Wielkiego Wadowiczanina z zamachu 13 maja 1981 r. Po uroczystym nabożeństwie poleciał helikopterem do Częstochowy, aby uczestniczyć
          w Światowym Dniu Młodzieży. Wzięło w nim udział prawie milion młodych ludzi, przybyłych na Jasną Górę z całego świata. W skierowanej do nich homilii Ojciec Święty powiedział: „Serce moje napełnia się radością, gdy widzę was razem, młodzi przyjaciele ze Wschodu, Zachodu, Północy i Południa, gdy widzę was zjednoczonych wiarą w Chrystusa, który jest <wczoraj
          i dziś, ten sam na wieki>. Wy jesteście młodością Kościoła, który stoi wobec wezwania nowego milenium”.

          „EKUMENIZM. TOLERANCJA. SUMIENIE” 22 maja 1995

          Przy okazji pielgrzymki do Czech Ojciec Święty odwiedził Skoczów. Wygłosił tam pamiętne słowa: „Pod hasłami tolerancji w życiu publicznym i środkach masowego przekazu szerzy się wielka, nieraz coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencje do spychania ich na margines życia społecznego, ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi największą świętość. Te formy powracającej dyskryminacji budzą niepokój i muszą dawać więcej do myślenia”.

          „ JEZUS CHRYSTUS WCZORAJ, DZIŚ I NA WIEKI” – 1997

          Przesłaniem tej pielgrzymki była ekumeniczna jedność wszystkich chrześcijan oraz polityczne zjednoczenie Europy. 31 maja Papież przybył do Wrocławia na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. W Hali Ludowej zebrało się ponad 7 tysięcy wiernych, wśród których byli wyznawcy różnych Kościołów. „Z drogi ekumenizmu nie ma odwrotu! (…) Nasze Kościoły
          i Wspólnoty potrzebują pojednania. Czy możemy być
          w pełni pojednani z Chrystusem, jeśli nie jesteśmy pojednani z sobą? (…) Warunkiem pojednania jest przebaczenie” – powiedział Jan Paweł II.

          „BÓG JEST MIŁOŚCIĄ” – 1999

          „ Przybywam do Was w przeddzień Jubileuszu 2000 roku jako pielgrzym do synów i córek mojej Ojczyzny ze słowami wiary, nadziei i miłości”. Te słowa Jana Pawła II były naczelnym przesłaniem tej pielgrzymki. Jej historycznym wydarzeniem, bez precedensu
          w świecie, była wizyta i przemowa Papieża w naszym polskim parlamencie. W Krakowie z powodu choroby Jana Pawła II Mszę Św. na Błoniach odprawił Sekretarz Stanu kardynał Angelo Sodano. Obok stał pusty papieski fotel – przejmujący widok, który wyciskał łzy w oczach modlących się pielgrzymów.

          BÓG BOGATY W MIŁOSIERDZIE” - 2002

          Centralnym wydarzeniem tej, ostatniej już, pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny była konsekracja Świątyni Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, podczas której Papież zawierzył Bożemu Miłosierdziu cały świat. Jan Paweł II podkreślił, że Bóg wywyższa naszą Ojczyznę, ale prosił jednocześnie, abyśmy umieli być wdzięczni. Zostawił nam i następnym pokoleniom przesłanie: „Bądźcie świadkami miłosierdzia”.

           

          Obecnie w Łagiewnikach powstaje Centrum Jana Pawła II "Nie Lękajcie Się" powołane dla upamiętnienia pontyfikatu Sługi Bożego papieża Jana Pawła II. Centrum ma za zadanie upowszechnianie i twórcze rozwijanie dziedzictwa Jana Pawła II,promowanie duchowości, kultury i tradycji związanej z Jego osobą, a także działalność naukową i edukacyjną oraz pomoc potrzebującym.

           

           

          Zakończenie roku szkolnego 2012/2013

          Wyróżnienia za wyniki w nauce, w roku szkolnym 2012/2013

          Stypendium Wójta Gminy otrzymują:

          1. Justyna Wróbel kl. IIIA Gimnazjum

          2. Izabela Mrowiec kl. IIIB Gimnazji

          Nagrodę Dyrektora za wyniki w nauce otrzymują:

          Szkoła Podstawowa:

          1. Magdalena Pyzik kl. V
          2. Zuzanna Koźlak kl. VI
          3. Filip Piszczek kl. VI

          Gimnazjum:

          1. Dagmara Jedynak kl. IA
          2. Marcelina Woźniak kl. IIA
          3. Renata Rutkowska kl. IIIA
          4. Karolina Król kl. IIIA
          5. Ewelina Jedynak kl. IIIB

          Nagrodę Dyrektora za osiągnięcia sportowe otrzymują:

          Gimnazjum:

          1. Magdalena Pyzik kl. IIIA
          2. Zuzanna Szefer kl. IIIA
          3. Magdalena Radwańska kl. IIIA

          Nagrodę Dyrektora za najwyższy wynik na sprawdzianie szóstoklasisty otrzymuje:

          Filip Piszczek

          Nagrodę Dyrektora za najwyższy wynik na egzaminie gimnazjalnym otrzymuje:

          Jakub Grzebień

          Tytuł „Prymusa szkoły” otrzymują:

          Justyna Wróbel kl. IIIA Gimnazjum

          Zuzanna Koźlak kl. VI Szkoła Podstawowa

          Szkoła przyznaje osobom fizycznym lub instytucjom tytuł „Przyjaciela szkoły” za: pracę na rzecz szkoły, wspieranie działalności szkolnej, pomoc w organizowaniu wycieczek, uroczystości szkolnych oraz wsparcie materialne.

          Tytuł „Przyjaciela szkoły” w roku szkolnym 2012/2013 otrzymują:

          Dominik Trepczynski

          Bernadetta i Roman Strumińscy

          Elżbieta i Wojciech Wilkoszewscy

          Pożegnanie kl. VI

          W dniu 27 czerwca 2013r. odbyło się „Pożegnanie Podstawówki”. Uczniowie klasy VI SP przygotowali z tej okazji okolicznościowy program artystyczny: były wiersze i słowa podziękowania skierowane do nauczycieli, były sympatyczne piosenki i teksty, które się nie rymowały; były też słowa wdzięczności i bukiet kwiatów, złożonych na ręce pani Dyrektor. A na zakończenie pojawiła się prezentacja zdjęć, dokumentujących życie szkolne szóstoklasistów począwszy od zerówki po klasę VI. Te wspomnienia i świadomość tego, iż kończy się czas wspólnie spędzonych chwil
          w Podstawówce, na nie jednej twarzy przywołały cień smutku, a z oczu potoczyły się łzy…
          Wszystkim szóstoklasistom życzymy jak najlepszego startu w Gimnazjum i powodzenia na nowej ścieżce zdobywania wiedzy!

          Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym.

                                                                                                                                                                                                              Renata Bartuś

          Podziękowanie Małopolskiego Kuratota Oświaty

          http://www.kuratorium.krakow.pl/index?ac=111&id=8403

           Projekt edukacyjny „Szlakiem Patronów Naszych”

          Projekt pod nazwą „Szlakiem Patronów naszych – promocja dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy Mogilany przez utworzenie miejsc pamięci i organizację przedsięwzięć o charakterze promocyjnym” był realizowany od kwietnia 2012 w szkołach naszej gminy w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

          Celem projektu było zachowanie dziedzictwa kulturowego oraz aktywizacja mieszkańców Gminy Mogilany poprzez utworzenie miejsc pamięci o patronach lokalnych szkół oraz organizację spotkań tematycznych i wydanie folderu informacyjnego. Projekt objął wszystkie szkoły podstawowe z terenu Gminy Mogilany.

          W ramach projektu:

          •   Przygotowano  miejsca pamięci w siedmiu szkołach na terenie Gminy Mogilany, które    są związane z postacią patrona danej szkoły na tle najważniejszych wydarzeń danej  epoki na świecie, w Polsce i w naszym regionie..
          •  Wydano folder pt. „Szlakiem Patronów naszych” zawierający najważniejsze informacje o projekcie, patronach szkół, zdjęcia miejsc pamięci i inne związane tematycznie materiały dostarczające wiedzy o rozwoju i dziedzictwie kulturowym naszego narodu i regionu.
          • Opracowano i wdrożono program ścieżki edukacyjnej „Szlakiem Patronów naszych”, program ten został zrealizowany w klasach piątych.

          Zorganizowano siedem szkolnych uroczystości środowiskowych i jedną gminną wieńczącą cały program. 14 maja w sali konferencyjno-wystawowej Urzędu Gminy w Mogilanach odbył się uroczysty finał projektu. Drużyna z naszej szkoły podstawowej w składzie: Anna Mrowca, Julia Szczurek, Karolina Mazur oraz Hubert Gadzała zajęła  II miejsce podczas turnieju wiedzy o patronach szkół podstawowych w naszej gminie.

           

          Finał konkursu "Mistrz dobrych manier"

          W dniu 11.06.2013 r. odbył się finał  konkursu pt. Mistrz dobrych manier". Na ostatniej godzinie lekcyjnej wszystkie klasy zgromadziły się w sali gimnastycznej, gdzie zostały powitane przez opiekuna i przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum. W finale wzięli udział przedstawiciele klas gimnazjalnych (z każdej klasy chłopiec i dziewczyna) , którzy wykazali się najlepszą wiedzą w  etapie klasowym. Konkurs prowadziła przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Aleksandra Stachura . Jedną z konkurencji było przyszycie  guzików przez chłopców i  wiązanie  krawatów przez dziewczyny. Najbardziej jednak podobało się ostatnie zadanie , które przyniosło dużo uśmiechu na twarzach nie tylko uczestników , ale i pozostałych uczniów Gimnazjum. Uczestnicy z zamkniętymi oczami musieli zjeść ciasto karmiąc się nawzajem. Na zakończenie wyłoniono  „Mistrza i Mistrzynię dobrych manier” naszego gimnazjum.  Zostali nimi Katarzyna Pyzik i Rafał Przetocki z klasy I B.

          Gratulujemy zwycięzcom!

           

                                                                                                                                                                                                        Anna Ożóg - sekretarz SU

          Piknik Rodzinny w Gaju

                   W dniu 9 czerwca 2013r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Gaju już po raz czwarty odbył się Piknik Rodzinny. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością w lokalnym środowisku mieszkańców Gaja i sąsiednich miejscowości, przyciągając licznymi atrakcjami.

                      W tym roku uroczystość oficjalnie rozpoczęła się od przecięcia wstęgi na nowej bieżni szkolnej. Tym samym została ona oddana do użytku w dużej mierze dzięki panu Wojciechowi Wilkoszewskiemu, który w znacznej części  sfinansował to przedsięwzięcie. Do przecięcia wstęgi nie brakowało chętnych, podobnie jak do pierwszego biegu. Poza sponsorem w szranki ruszyli – pan Wójt Krzysztof Musiał, ksiądz Proboszcz Stanisław Kasela, nasz świeżo upieczony ksiądz Michał Królik, a nawet niektórzy radni. W ten oto sposób przy dużym aplauzie licznie zgromadzonej publiczności nastąpiła „krótka rozprawa między Panem, Wójtem, a Plebanem”. Jej efekty niech pozostaną w sferze domysłów.

                      Po uroczystym otwarciu bieżni, a tym samym zainaugurowaniu imprezy miały miejsce dalsze atrakcje. Jedną z najpopularniejszych – jak co roku – okazał się quiz z nagrodami. W ciągu kilku minut przed stolikiem z losami ustawiła się gigantyczna kolejka, a losy w liczbie 350 rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Tutaj nie było przegranych – każdy los wygrywał, a nagrody były naprawdę atrakcyjne. Jednak największe emocje wzbudziło losowanie nagród głównych, w którym mógł wziąć udział każdy, kto kupił los. Nagród głównych było w tym roku niemało – drzewka bonsai, krzewy ogrodowe, hulajnogi, zastawa stołowa, zestaw kuchenny, patelnia Kurta Schellera oraz kupony rabatowe na garnki Kurta Schellera. Panie mogły też powalczyć o zabiegi upiększające, a panowie o zabiegi pielęgnacyjne dla swoich czterech kółek. Zabawy i radości było wiele, szczególnie dla tych szczęśliwców, którzy wygrali więcej niż jedną nagrodę główną.

                      Ci, którzy szukali na pikniku pożywki dla ducha, mogli zaspokoić swoje oczekiwania, oglądając ciekawy i bardzo urozmaicony program artystyczny. Uczniowie naszej szkoły przygotowali kilka wystąpień recytatorskich i muzycznych oraz pokaz mody ekologicznej. Dużo radości sprawiły publiczności występy taneczne. Wystąpili m.in. uczestnicy zajęć tanecznych szkoły „Elita Dance Center”. Na scenie mogliśmy też zobaczyć naszego ucznia – Jakuba Klimasa z klasy III SP, który wraz ze swoją klubową partnerką – Wiktorią Tylek z Włosani – zaprezentował kilka tańców towarzyskich. Dużą niespodzianką dla widowni był występ słynnego telewizyjnego duetu, finalistów programu „Got to Dance” – Mateusza Stawowego i Sary Silva. Pokaz taneczny zakończył występ dwóch uczennic III klasy gimnazjum, laureatek konkursu „Talenty Małopolski” – Izabeli Mrowiec oraz Justyny Wróbel, które wykonały taniec z własną choreografią, łączący elementy jazzu oraz tańca towarzyskiego.

                      W czasie pikniku miało miejsce także zakończenie projektu „Szlakiem patronów naszych”. Uczniowie klasy V przygotowali program artystyczny oraz prezentację multimedialną dotyczącą Patrona naszej szkoły, którą obejrzało wielu zainteresowanych. Nie brakło też wierszy i piosenek o innej tematyce, a ci, którzy mieli ochotę potańczyć i wziąć udział w różnych zabawach, mieli ku temu wiele okazji dzięki dwóm panom wodzirejom, którzy w ramach programu profilaktycznego organizowali zabawę dla „dużych i małych”. Jednym z punktów programu było także zakończenie projektu profilaktycznego „Trzymaj formę”.

                      Jak tradycja piknikowa każe, na spotkaniu nie mogło braknąć również czegoś dla podniebienia. Nasze drogie panie z Rady Rodziców serwowały rozmaite ciasta, lody, kawę i zimne napoje, a panowie przygotowywali dania z grilla. Każdy mógł znaleźć jakiś pyszny kąsek dla siebie, a nawet zakupić za symboliczną cenę ciasto dla całej rodziny.

                      Zabawa była wyśmienita, goście dopisali i choć wydawało się, że pogoda pokrzyżuje nam plany, wszystko udało się znakomicie. Szczególne podziękowania należą się organizatorom – Radzie Rodziców, Dyrekcji oraz nauczycielom i pracownikom  Zespołu Szkół w Gaju, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy.

                      I ja tam byłam

                      I kawę z ekspresu piłam,

                      A co słyszałam i widziałam

                      Właśnie Państwu opisałam

                      Koniec i bomba,

                      A kto nie był, ten trąba!

           

          Do zobaczenia w przyszłym roku!                                                                  Renata Radoń

           

           

                                                                                      

          Wycieczka do Wrocławia

          4 czerwca 2013 r. odbyła się jednodniowa wycieczka doa Wrocławia. Wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie klasy I a i I b gimnazjum. Wyprawa obfitowała w wiele ciekawych wrażeń ale uczniowie szczególnie zapamiętali oglądanie "Panoramy racławickiej" oraz wizytę w zoo. Poza tym uczestnicy wycieczki mieli okazjęzobaczyć wrocławski rynek z przepięknym ratuszem, a także zaznajomić się z krasnoludkami, które można spotkać w różnych miejscach i stanowią one teraz swoistą wizytówkę Wrocławia. Oby więcej takich wyjazdów. Zdjęcia z wycieczki w albumie fotograficznym.

                                                                                                                          Renata Bartyzel                                                                                                            

           

          Zielona szkoła w Jastrzębiej Górze

          W dniach 16-27.05.2013 r.  26 uczniów ze szkoły podstawowej i 16 uczniów z gimnazjum w Gaju uczestniczyło w zielonej szkole w Jastrzębiej Górze. W ciągu 10 dni pobytu na cudownym, klifowym wybrzeżu znalazł się czas na plażowanie, zabawy w piasku, a dla „morsów” również moczenie się w lodowatych, bałtyckich falach.

          Uczestniczyliśmy w wycieczce na Hel, gdzie zobaczyliśmy fantastyczne, futrzaste foczki w czasie karmienia.  Odbyliśmy również rejs statkiem w okolicach Półwyspu Helskiego. Po drodze usłyszeliśmy od pani przewodnik o kaszubskich legendach, zwyczajach i strojach ludowych. W Juracie zobaczyliśmy pomnik Juratki.

          Drugą całodzienną wycieczkę odbyliśmy do Trójmiasta. W Gdyni odwiedziliśmy Gdyńskie Akwarium, zobaczyliśmy cumujący w porcie żaglowiec Dar Pomorza i ORP Błyskawica. W Sopocie spacerowaliśmy po najpiękniejszym polskim molo, a Gdańsk zachwycił nas architekturą starych kamienic. By dostać się na taras widokowy na wieży Kościoła Mariackiego pokonaliśmy 408 schodów w jedną stronę, ale panorama jaka się przed nami ukazała warta była tego wysiłku.  Zwiedziliśmy fortyfikacje obronne miasta Gdańska. Udaliśmy się na Westerplatte, miejsce rozpoczęcia działań II wojny światowej. Usłyszeliśmy o bohaterach obrony polskiego wybrzeża.

          W trakcie pobytu odbyliśmy wiele spacerów po ciekawych miejscach w okolicy Jastrzębiej Góry. Byliśmy między innymi w Lisim Jarze, przy obelisku „Gwiazda Połnocy” (najbardziej na północ wysunięty punkt Polski). Spacerem dotarliśmy do latarni morskiej w Rozewiu, widok z balkonu była bardzo ładny.

          Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów tańca i sztuk walki. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach.

          Stałym punktem zielonej szkoły, która odbyła się już po raz czwarty jest ognisko, chrzest morski, dyskoteki, karaoke oraz śluby zielonoszkolne.  Nie zapomnieliśmy o tym, że jesteśmy w szkole i uczniowie pilnie uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych z matematyki, geografii i przyrody. Był czas na indywidualne konsultacje z nauczycielami.

          Zieloną szkołę 2013 uważamy za bardzo udaną i niecierpliwie oczekujemy następnej w przyszłym roku.

          T. Woźniak, E. Ponicka

          Dzień Życzliwości w Szkole Podstawowej

          13.05.2013 r. był w naszej szkole Dniem Życzliwości. „Uśmiechnij się!”,  „Powiedz coś miłego!”, „Zaprzyjaźnij się ze mną!”.Takie hasła towarzyszyły nam przez cały dzień. Staraliśmy się być dla siebie wyjątkowo mili. Czy tylko dzisiaj? Nie! Dzisiaj i zawsze! Założyliśmy „Drzewo życzliwości”, na którym będziemy przekazywać kolegom tylko dobre wiadomości. Wszystkie klasy rywalizowały ze sobą w quizie: „Co zrobisz w takiej sytuacji?” Okazało się, że wszyscy wygraliśmy. Scenki, które przedstawiała każda klasa, miały tylko dobre zakończenie.

          Już zawsze UŚMIECHAJ SIĘ!

           

          Wyniki Gminnego Konkursu poświęconego Janowi Pawłowi II

          14 maja 2013 r. Komisja Konkursowa w składzie:

          przewodniczący – dyr. E. Szefer

          członkowie: A. Okoń, E. Wróbel, J. Piszczek, dk M. Królik, A. Krawczyk, A. Stopa, R. Radoń

          wyłoniła laureatów

          Konkurs plastyczny: „Jan Paweł II widziany oczami dziecka”

          I m. – Maksymilian Najder kl. I SP Gaj

                    Milena Tryczyńska kl. III SP Gaj

          II m.  – Joanna Klimczyk kl. I SP Buków

          III m. – Oliwia Bulanda kl. III SP Konary

                      Adam Surówka kl. III B SP Mogilany

          Konkurs literacki: „Marzenia często się spełniają – moje spotkanie z Janem Pawłem II”

          Pierwszego miejsca nie przyznano.

          II m. – Paulina Machnik kl. IV a SP Mogilany

          III m. – Gabriela Klimczyk kl. VI b SP Mogilany

                       Marta Piechówka kl. V b SP Libertów

          wyróżnienie  - Anna Mrowca kl. V SP Gaj

          Wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 17 maja 2013 r. o godz. 9:00 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Gaju. Zapraszamy laureatów wraz z opiekunami.

           

           

          Światowy Dzień Ziemi 2013

          22 kwietnia w Szkole Podstawowej obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi to: „Elektroodpady proste zasady”. Obchody rozpoczęły się od projekcji filmu, który pokazał nam, że przynajmniej połowa naszych śmieci, to nie odpady, ale surowce, które można ponownie wykorzystać. Prezentowaliśmy segregację śmieci oraz informowaliśmy, dlaczego baterii, przeterminowanych leków czy świetlówek nie wyrzuca się z innymi odpadami. Były też zgadywanki: jak długo rozkłada się plastik, szkło czy puszka aluminiowa. Każda klasa prezentowała przygotowane wcześniej przez siebie piosenki, a niektóre klasy również i wiersze. Klasa 3. zaśpiewała piosenkę „Moja planeta”, zerówka „Duszki leśne”, kl. 1. „Ekoskrzat”, kl. 2. „Imieniny wiosny”, kl. 4. „Wizyta w lesie”, kl. 6. „Chodź, pomaluj mój świat”. Odbył się również pokaz mody ekologicznej. Przedstawiciele poszczególnych klas prezentowali klasowe projekty kolekcji ekologicznej:)

           

          Konkurs "Pięknego czytania"

          W ramach projektu edukacyjnego: „Obchodzimy Światowy Dzień Książki” został przeprowadzony w naszej szkole Konkurs Pięknego Czytania - 17 kwietnia dla uczniów Gimnazjum, a 18 kwietnia dla uczniów Szkoły Podstawowej. Konkurs został zorganizowany przez panią Renatę Bartyzel oraz uczennice: Angelikę Gubałę, Paulinę Holewę i Annę Ożóg z kl. IIb Gimnazjum. W konkursie wzięło udział 20 uczniów Gimnazjum i 11 uczniów Szkoły Podstawowej. Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym etapie uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeczytać przygotowany przez siebie fragment prozy oraz wiersz wybranego przez siebie autora. Czas prezentacji był ograniczony, każdy bowiem miał 1,5 minuty na prezentację tekstów. Jury w składzie: pani Renata Bartyzel, pani Agnieszka Krawczyk, Angelika Gubała i Paulina Holewa oceniało: tempo, wyrazistość, poprawność czytania oraz interpretację tekstu. 

          Na drugim etapie uczestnicy konkursu z Gimnazjum czytali wylosowane fragmenty „Pana Tadeusza”A. Mickiewicza, a ze Szkoły Podstawowej   fragmenty „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa.

          Wyniki konkursu:

          Gimnazjum

          I miejsce: Marcelina Woźniak z kl. IIa

          II miejsce: Magdalena Pyzik  z kl. IIIa

          III miejsce: Adrian Witt z kl. IIb

          Wyróżnienie: Aleksandra Stachura kl. IIa

          Szkoła Podstawowa

          I miejsce: Magdalena Pyzik kl. VI

          II miejsce: Zuzanna Koźlak kl. VI, Magdalena Fornal kl. VI

          III miejsce: Karolina Piskorz kl. IV

          Szkolny Konkurs Palm Wielkanocnych

          W marcu odbył się szkolny konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W konkursie wzięło udział 15 uczestników ze Szkoły Podstawowej. Palmy przygotowała również świetlica szkolna, świetlica środowiskowa i 13. Drużyna Harcerska „Spadochron”.

          Kategorie:

          Kl. 0 - III  indywidualne:

          I miejsce Maksymilian Najder kl. 1.

          II miejsce Marlena Pietrzyk kl. 3.

          II miejsce Gabriela Szurlej kl. 3.

          Kl. IV- VI indywidualne:

          I miejsce Julia Szczurek kl. V

           

          Kl. 0 – III grupowe:

          I miejsce Weronika Wątor „0” i Paweł Wator kl. 2.

          II miejsce Patryk Gadzała kl. 2. i Hubert Gadzała kl. 5.

          I miejsce świetlica szkolna, świetlica środowiskowa

          Kl. IV- VI grupowe:

          I miejsce Angelika Sikora kl. 4. i Aleksandra Sikora kl. 6.

          I miejsce Katarzyna Juraszek kl. 5., Kamila Wojtyczek kl. 5., Zuzanna Pyzik kl. 5, Jakub Wójcik kl. 5. i Mariusz Wójcik kl. 3.

          I miejsce 13 Drużyna Harcerska „Spadochron”

          Recykling jest modny

          21 marca 2013 r. Samorząd Uczniowski Gimnazjum zorganizował konkurs pt.: „Recykling jest modny.” Na początku spotkania wszystkie klasy zgromadziły się w sali gimnastycznej, gdzie przewodnicząca Samorządu – Aleksandra Stachura powitała wszystkich zebranych nauczycieli i uczniów. Następnie wybrani spośród uczniów klasowi modele prezentowali stroje, które wykonali razem z klasą. Ubrania były wykonane z tzw. surowców wtórnych, czyli np. opakowań po ciastkach, folii, worków.  Jury w składzie: pani dyrektor Elżbieta Szefer, pani wicedyrektor Stanisława Radoń, pani Joanna Mrowiec oraz pani Katarzyna Guguła oceniało wkład twórców, a także pomysłowość „nowoczesnej” mody. Po prezentacji, w kolejnej części spotkania zostały odczytane wiersze, które miały być prezentowane w postaci przedstawienia. Występy wszystkim się podobały i dostarczyły wiele pozytywnej energii – uczestnicy śmiali się i żartowali. Następnie każda klasa miała za zadanie stworzyć jakiś rym do piosenki „Koko koko Euro spoko”. Na zakończenie wszyscy stanęli w kole i puścili iskierkę. Świętowanie pierwszego Dnia Wiosny odbyło się w miłej atmosferze, a klasy najbardziej uzdolnione artystycznie zostały nagrodzone dyplomami uznania.

          Również w Szkole Podstawowej uczniowie obchodzili pierwszy Dzień Wiosny, którego obchody przygotował Samorząd Uczniowski. Każda klasa przygotowała z tej okazji piosenkę. Klasy: 2., 3. i 4. przygotowały tradycyjne Marzanny, aby  przywołać wiosnę, szczególnie tę klimatyczną:)

          "Talenty Małopolski"

          9 kwietnia 2013 r. uczennice: Justyna Wróbel z kl. IIIa i Izabela Mrowiec z kl. IIIb otrzymały wyróżnienie, reprezentując naszą szkołę w etapie powiatowym „Talentów Małopolski”.

           

          III Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny Uczniów Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych

          22 lutego w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych odbył się III Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny Uczniów Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych - Skawina 2013. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Krakowski - Józef Krzyworzeka oraz Burmistrz Miasta i Gminy Skawina. Swoją obecnością uświetnili przegląd zaproszeni goście: Urszula Stochel - Wicestarosta Krakowski, Tomasz Stawowy - reprezentujący Burmistrza Miasta i Gminy Skawina, Brian George - Konsul ds. kultury i prasy z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Bożena Pilat - Przedstawiciel Centrum Informacji Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Alain Schneider – Attache ds. współpracy kulturalnej i językowej Instytutu Francuskiego w Polsce – Oddział w Krakowie, Richard Lucas - Prezes PMR Corporate, Dyrektor Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego Uniwersytetu Pedagogicznego – Helena Ples- Fundacja „Russkij Mir”, Elżbieta Jeleń - Przedstawiciel Goethe Institut Krakau, Maria Ewy – Dyrektor Szkoły Języków w Skawinie.

          Głównym celem przeglądu było promowanie w środowisku lokalnym uczniów uzdolnionych artystycznie i językowo. W przeglądzie wzięło udział łącznie 9 szkół. Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: w wierszu obcojęzycznym i piosence obcojęzycznej. Łącznie usłyszeliśmy 27 prezentacji w językach: angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim. Poziom przeglądu był bardzo wysoki. Jury oceniające występy uczniów miało trudne zadanie. Naszą szkołę reprezentowała Renata Rutkowska (w kategorii wiersz niemiecki) oraz Magdalena Stokłosa i Zuzanna Szefer (w kategorii piosenka angielska). Uczniów do występu przygotowała pani Urszula Piwowarczyk.

          Wspólne  zdjęcie zadowolonych uczestników, jurorów, gości i gospodarzy było  ostatnim punktem programu 2-dniowych DNI JĘZYKÓW OBCYCH W ZSTE, w ramach  których odbył się III Obcojęzyczny Przegląd Artystyczny Uczniów Szkół  Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych – Skawina 2013.

          Trzymaj formę

          30 stycznia 2013 r. przeprowadzono w gimnazjum szkolny etap konkursu o zdrowym stylu życia i promowaniu aktywności fizycznej w ramach programu TRZYMAJ FORMĘ.

          W konkursie udział wzięło 10 osób: Dorota Paliś, Daniel Pyzik, Marcin Szykowny, Zuzanna Szefer, Martyna Berbeka, Natalia Rzepanowska, Izabela Mrowiec, Laura Pryk, Katarzyna Gargul, Aleksandra Stachura.

          I miejsce zajęła Dorota Paliś z klasy IIIa,

          II miejsce Zuzanna Szefer z IIIa,

          III miejsce Martyna Berbeka z klasy IIIb.

          XIX Spotkanie z Senorem

          Dnia 12 stycznia 2013r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Gaju odbyło się XIX Spotkanie z Seniorem. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 Mszą św. w kościele NNMP w Gaju. Celebrował ją ksiądz rezydent Władysław Wiecheć. Po mszy wszyscy Seniorzy udali się do szkoły na dalszy ciąg imprezy. Po krótkim powitaniu pani dyrektor Elżbiety Szefer, wystąpiły dzieci z klas: O, II i III, które przedstawiły szanownym gościom program artystyczny (jasełka, kolędy i wiersze o tematyce świątecznej).

                      Seniorów ugoszczono smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez nauczycieli i Radę Rodziców. Na stołach pojawiły się ciasta, owoce, słodycze, napoje, a także sałatki wędlina i bigos. W rolę kelnerów wcielili się gimnazjaliści, głównie uczniowie klasy I b. Życzenia noworoczne złożył  ks. Proboszcz Stanisław Kasela.

          Od godz. 18:00 przy akompaniamencie człowieka – orkiestry - pana Wojciecha Paciorka - rozpoczęły się tańce, które z niewielkimi przerwami trwały do północy. Trzeba przyznać, że Seniorzy bawili się znakomicie. Można im pozazdrościć talentów tanecznych, kondycji, humoru, a także hojności. 

          Święto Odzyskania Niepodległości

          11 listopada 2012 r., w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli i zaborów zostały zorganizowane uroczyste obchody w naszej gminie. Organizatorami obchodów święta była Gmina Mogilany oraz Gminny Ośrodek Kultury Mogilany. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach. Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową Józefa Piłsudskiego. W obchodach wzięła udział Orkiestra Dęta OSP we Włosani. We mszy uczestniczyli harcerze 13. Drużyny Harcerskiej „Spadochron”. Następnie odbył się przemarsz pocztów sztandarowych szkół z gminy Mogilany do sali narad Urzędu Gminy Mogilany, gdzie trwały dalsze obchody święta. Chcąc godnie uczcić fakt, iż po wielu latach niewoli odrodziła się niepodległa Rzeczypospolita Polska, zaprezentowano program okolicznościowy. Był to spektakl poetycko-muzyczny przygotowany przez uczniów oraz nauczycieli Zespołu Szkół w Gaju. Na program złożyły się pieśni legionowe, wiersze patriotyczne, fragmenty prozy i sceny rodzajowe. Wzruszające były słowa na temat kultywowania tradycji patriotycznych, dbania o narodowe symbole i wartości takie, jak: Wolność, Naród, Ojczyzna. Występ został wzbogacony prezentacją multimedialną, złożoną z fragmentów kronik filmowych i reprodukcji obrazów Jana Matejki. Na koniec wystąpili laureaci Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Religijnej, w tym „Crazy Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Gaju. Wystawiono również prace plastyczne uczniów naszej szkoły z okazji 85. rocznicy hymnu polskiego.

          Konkurs recytatorski „Poezja Wisławy Szymborskiej odkrywana na nowo”

          W dniu 8.11.2012 r. odbyło się spotkanie w krainie poezji... na II Konkursie recytatorskim: „Poezja Wisławy Szymborskiej odkrywana na nowo”.

          Organizatorem przedsięwzięcia był Zespól Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie. Mottem konkursu stały się słowa poetki: Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci... Celem Konkursu było zainteresowanie uczniów twórczością Wisławy Szymborskiej, propagowanie piękna poezji, kształtowanie kultury żywego słowa oraz poszukiwanie literackich wzorców i wartości istotnych w życiu młodego człowieka. Konkurs skierowany był do gimnazjalistów z terenu Miasta i Gminy oraz okolic Skawiny.

          Naszą szkołę w konkursie reprezentowały Izabela Mrowiec z kl. IIIb i Anna Ożóg z kl. IIb.

           

          III Festiwal Piosenki Patriotycznej i Relgijnej

          9 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach odbył się III Festiwal Piosenki Patriotycznej i Religijnej, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w Libertowie.

          W tym roku w Festiwalu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gaju, Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Mogilanach oraz Szkoły Podstawowej w Libertowie.

          Jury w składzie: p. Alicja Wolińska, p. Wiesław Sapalski, dk. Michał Królik, p. Kamila Pyzik przyznało:

          I miejsce: Zespół „Crescendo” ze Szkoły Podstawowej w Libertowie

          II miejsce: Zespół „Crazy Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Gaju.

          Uczestnicy Festiwalu otrzymali nagrody i dyplomy, które ufundowali sponsorzy:   Krakowski Bank Spółdzielczy, Wydawnictwo Rafael, Towarzystwo Biznesowe Krakowskie, p. Jerzy Nowak.

          Świętujemy imieniny Patrona

          Już po raz piąty świętowaliśmy 4 listopada imieniny Patrona –Jana Pawła II (Karola Wojtyły) w Dolinie Chochołowskiej. Pieszo przebyliśmy trasę z parkingu do schroniska, gdzie wzięliśmy udział w polowej Mszy św., a potem pałaszowaliśmy wspaniałe ciasta „imieninowe”. Nasza grupa tworzyła prawdziwą rodzinę ponieważ były z nami dwie Babcie, Rodzice i dzieci – razem 34 osoby pod opieką Katechetki J. Piszczek, Diakona M. Królika i Pani M. Ponickiej-Szczurek. Pogoda dopisała, humory dopisały, atmosfera rodzinna – za rok wracamy  na pewno na ten sam szlak!

           

           

          XII Dzień Papieski

          14 października świętowaliśmy w kościele parafialnym w Gaju trzy uroczystości: XII Dzień Papieski, święto Edukacji Narodowej oraz otwarcie Roku Wiary. W te wydarzenia włączyli się uczniowie i nauczyciele. Na Mszy św. o godz. 09:30  w uroczystej procesji Ks. Proboszcz wniósł Katechizm Kościoła Katolickiego, dk. Michał dokumenty Soboru Watykańskiego II,
          a  12 nauczycieli wniosło 12 zapalonych świec symbolizujących światło wiary, którą mamy przekazywać, nie tylko w środowisku rodzinnym, ale i szkolnym.

           

          XII Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół noszących imięJana Pawła II do Częstochowy

          11 października 2012 r. wzięliśmy udział w dwunastym już spotkaniu integracyjnym uczniów i nauczycieli ze szkół, których patronem jest Jan Paweł II. Do Częstochowy przyjechało tym razem kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów nie tylko z całej Polski, ale również z Litwy i z Ukrainy.

          Zespół Szkół reprezentowała grupa 25 uczniów pod opieką p. Ilony Kubas, p. Janiny Piszczek i dk. Michała Królika. Nasz diakon wprowadził w Eucharystię akcent  „gajowski” – stanął przy ołtarzu razem z biskupem, który przewodniczył Mszy św. na Wałach Jasnogórskich. Po Mszy świętej pokłoniliśmy się Matce Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Cudownego Obrazu.

          Choć zmarznięci i trochę przemoczeni, ale pełni wrażeń, obiecaliśmy  sobie, że za rok przyjedziemy znowu do Częstochowy.

           

           

          Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          24 września w naszej szkole zostały przeprowadzone, zgodnie ze standardami demokratycznymi, wybory do Samorządu Szkolnego. Kandydaci mieli dwa tygodnie na przeprowadzenie kampanii wyborczej. Były plakaty, były obietnice (miejmy nadzieję, że nie tylko przedwyborcze). Każdy, obecny w tym dniu w szkole uczeń,  otrzymał prawdziwą kartę do głosowania. W roku szkolnym 2012/2013 naszych uczniów będą reprezentować:

          Szkoła Podstawowa:

          przewodniczący – Filip Piszczek kl. VI

          zastępca – Wiktoria Kłyś kl. VI

          sekretarz – Jakub Smulski kl. V

          członkowie – Magdalena Pyzik kl. V, Julia Szczurek kl. V

          opiekun – mgr Mariola Sala

          Gimnazjum:

          przewodniczący –  Aleksandra Stachura kl. II A

          zastępca – Izabela Mrowiec kl. III B

          sekretarz – Anna Ożóg kl. III B

          opiekun – mgr inż. Ilona Kubas

           

          Samorządy obydwu szkół połączą siły, bo przecież w rzeczywistości stanowimy jeden zespół, aby pracować dla dobra społeczności uczniowskiej, która ich wybrała.

          Peregrynacja Obrazu Jezusa Miłosiernego, relikwi Bł. Jana Pawła II i Św. siostry Faustyny w kościele w Gaju

          W dniach 11-12 września parafię Gaj nawiedził Obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie Bł. Jana Pawła II i Św. siostry Faustyny. To wydarzenie było też wielkim świętem dla naszej społeczności szkolnej. W środę 12 września udaliśmy się wraz z pocztem sztandarowym, dyrekcją szkoły,  nauczycielami i pracownikami obsługi  na czuwanie przy relikwiach naszego Patrona  -Bł. Jana Pawła II do kościoła w Gaju. Pięknie prezentowała się procesja na czele, której kroczył poczet sztandarowy, a za nim, w galowym stroju uczniowie od kl. I SP do III Gimnazjum.

          W kościele czuwanie prowadził diakon Michał Królik z młodzieżą z Gimnazjum i katechetka Janina Piszczek z dziećmi ze SP. Diakon zawierzył Bożemu Miłosierdziu wszystkich uczniów i pracowników Zespołu Szkół. Czujemy nad sobą duchową opiekę naszego Patrona więc z głęboką wiarą powtarzamy: Jezu ufamy Tobie.

          Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gaju
      • sekretariat 12 270 80 08 12 270 11 35 pedagog, psycholog 12 270 10 23 oddział przedszkolny 12 276 96 10
      • ul. Szkolna 73, 32-031 Mogilany Poland
      • 12 270 07 51
    • Logowanie