Pielęgnujemy pamięć o tych co odeszli, wspominamy, co minęło, co wydarzyło się i odcisnęło swój ślad w dziejach, w kulturze, w nas. Bo my jesteśmy z tego co minęło, ale wyrastamy w przyszłość… bo my jesteśmy jak drzewo, mocno zakorzenione w przeszłości, ale i jak młode gałązki, pnące się życiem do góry.
Byliśmy w jednym z tych słonecznych dni października, na polanie św. Mikołaja, w myślenickim lesie. Jest tam kapliczka ku czci tego świętego, przy której w czasie II wojny światowej spotykali się partyzanci, żołnierze obwodu „Murawa” Armii Krajowej i gdzie wiosną 1944 roku, utworzyli grupę „Pościg” do wykonywania zadań specjalnych. Bohaterowie swoich czasów.
Młodzież klasy V zapoznała się z historią lokalną ziemi myślenickiej, obejrzała pomnik przyrody – myślenicką lipkę, na górze plebańskiej. Tu miasto Myślenice ufundowało figurę Matki Bożej i zagospodarowało miejsce wokół, gdzie można przysiąść, zadumać się, czy pomodlić.
Wchodząc w klimat świąt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, uczennice kl. VII: Kaja Szczurek, Aleksandra Musiał, Klaudia Mazur i Maria Markowska, wykonały gazetki poświęcone tej tematyce, w których przedstawiły swoje myśli i uczucia związane z przemijaniem. Znalazł się tam opis historii święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, wiersze: ks. Jana Twardowskiego i Stanisława Grochowiaka. W artystycznej oprawie opadających liści, przebijało się przesłanie powtórzone przez młodzież: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.
W ramach akcji „Szkoła pamięta”, Róża Sejmej z kl. V i Paulina Korzeniak z kl. VIII, przygotowują prezentację multimedialną, oraz gazetkę szkolną „Generał Józef Bem – bohater dwóch narodów”, w których przedstawiają miejsca w naszej gajowskiej okolicy, związane z tym polskim i węgierskim bohaterem i przybliżają jego postać społeczności szkolnej.
Pamiętamy o naszych bohaterach, pamiętamy o ważnych dla nas osobach, które odeszły już do wieczności, doceniamy ich wysiłek, dorobek i przesłanie, które zostawiły dla nas.
opracował Edward Ryś