• Rok szkolny 2009/2010

        •  

           Katyń 1940 - Smoleńsk 2010

                      Od kilku tygodni uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli przygotowywali się do obchodów 70-tej rocznicy zbrodni katyńskiej. Jednym z elementów tych obchodów był udział delegacji ze sztandarem szkoły w uroczystościach na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie      w sobotę 10 kwietnia. Jednak życie napisało inny scenariusz tych uroczystości. Jeszcze przed ich rozpoczęciem wydarzyła się tragedia, która wstrząsnęła cały światem . Samolot wiozący Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką oraz delegację państwową na uroczystości w Katyniu runął na ziemię. Nikt nie przeżył katastrofy.

                      Ból, niedowierzanie, pytanie „dlaczego”. Nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ale wierzymy, że to ma jakiś sens, że ta ofiara przyniesie jakieś dobro. Może odkryją go dopiero przyszłe pokolenia.

                      W poniedziałek 12 kwietnia, najpierw o godz. 8.00 w Szkole Podstawowej, później o 8.45 w Gimnazjum odbyły się niecodzienne lekcje historii i lekcje życia. Uczniowie w milczeniu i z powagą wysłuchali relacji z tych tragicznych wydarzeń. Tydzień żałoby narodowej postanowiliśmy przeżyć w taki sposób, aby pozostał po nim ślad. Najmłodsi uczniowie (kl. I – III) wykonają prace plastyczne, kl. IV – VI opiszą te wydarzenia w liście do kolegi, a  najstarsi (kl. I – III gimnazjum), przygotują wpisy do Pamiątkowej Księgi Kondolencyjnej.

                      Również w poniedziałek  o godz. 18. 00 poczet sztandarowy szkoły  uczestniczył w parafialnej Mszy Żałobnej za ofiary katastrofy, we wtorek 13 kwietnia delegacja 20 uczniów gimnazjum i dwóch nauczycieli będą uczestniczyć we mszy św. w Kościele Mariackim w Krakowie, a później przemaszeruje ulicami Krakowa do Krzyża Katyńskiego przy Kościele św. Idziego.   We środę 14 kwietnia delegacja weźmie udział we Mszy św. w Mogilanach wraz z innymi przedstawicielami szkół i instytucji z terenu Gminy, zaś we czwartek w szkole będą przedstawione prezentacje multimedialne na temat zbrodni katyńskiej i katastrofy spod Smoleńska przygotowane przez uczniów klas gimnazjalnych.

           

          Przebieg uroczystości upamiętniająch ZBRODNIĘ KATYŃSKĄ i TRAGEDIĘ NARODOWĄ z 10.04.2010 r. w Zespole Szkół w Gaju

           

          10 kwietnia 2010 r. Cmentarz Rakowicki

          „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” Te słowa Jana Pawła II zostały skierowane do uczniów szkół województwa małopolskiego, przez Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego. W odpowiedzi na zaproszenie młodzież, mieszkańcy, władze Krakowa oraz przedstawiciele tworzący Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu spotkali się w dniu 10 kwietnia 2010 r. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie na uroczystych obchodach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicy poświęcenia i odsłonięcia Symbolicznej Mogiły – Pomnika Ofiar Komunizmu. Naszą społeczność szkolną reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Magdalena Sternalska, Mateusz Przetocki, Liliana Kucińska oraz przedstawiciele Grona Pedagogicznego: Magdalena Ponicka – Szczurek oraz Edward Ryś. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej w intencji tych, co przed nami składali świadectwo umiłowania Polski, płacąc niejednokrotnie za swą postawę najwyższą cenę. Modlono się za Synów Polskiego Narodu oddających życie w tragicznych wydarzeniach sprzed 70 laty, w lasach Katynia. Wspominano w modlitwie Ofiary Komunizmu, wskazując. iż ich cierpienie ma ogromną wartość i jest bolesnym, ale istotnym doświadczeniem w dziejach naszej Ojczyzny. W czasie tej uroczystej Ofiary Eucharystycznej dotarła do nas informacja o śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz wszystkich członków polskiej delegacji jadących oddać hołd ofiarom radzieckiego totalitaryzmu w Katyniu i innych miejscach kaźni. Ofiarowując modlitwę oraz kwiaty pod symbolicznym Pomnikiem Ofiar Komunizmu, składaliśmy wszystkim bohaterom należny im hołd, a także  żegnaliśmy modlitwą ofiary sobotniej katastrofy w tym i tamtym symbolicznym miejscu i czasie.

          12 kwietnia 2010 r. Budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gaju, Kościół parafialny pod wezwaniem NMP w Gaju

          Na pierwszych lekcjach dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum Pani Dyrektor Elżbieta Szefer zebrała społeczność uczniowską wraz z nauczycielami na apelu okolicznościowym związanym z historycznymi wydarzeniami Katynia z roku 1940 oraz współczesnej tragedii polskiego narodu mającej miejsce pod Smoleńskiem w sobotę 10 kwietnia 2010 r. Pani Dyrektor zarządziła minutę ciszy dla oddania hołdu zmarłym. Wyjaśniła uczniom powagę sytuacji będącej udziałem całego polskiego narodu oraz wielu państw z całego świata. Pani Dyrektor zachęciła dzieci i młodzież do plastycznego i literackiego upamiętnienia katyńskich wydarzeń historycznych.

          O godzinie 18.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem NMP zebrali się na mszy świętej wierni modlący się w intencji ofiar katastrofy, ich rodzin, a także Ojczyzny.

           

          13 kwietnia 2010 r. Kościół Mariacki, Rynek Główny – Krzyż Katyński, Kraków

          W odpowiedzi na apel Małopolskiego Kuratora Oświaty nasz Poczet Sztandarowy w składzie Magdalena Sternalska, Mateusz Przetocki, Anna Kopta oraz delegacja uczniów gimnazjum w składzie: Natalia Mróz, Arkadiusz Najder, Michał Brzuchacz, Karolina Żarnowska, Patryk Stasiak, Tomasz Brzuchacz, Ewelina Kurlit, Kinga Piszczek, Grzegorz Stachura, Paulina Witkowska, Joanna Musiał, Dawid Sarna (2a), Małgorzata Piszczek, Małgorzata Witek, Dorota Suder, Paulina Szczepek i Konrad Boczkala (3a), opiekunowie M. Ponicka – Szczurek i E. Ryś wyruszyli w Marszu Pamięci zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. W 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej składaliśmy hołd ofiarom tych wydarzeń. Na Rynku Głównym obok bazyliki Mariackiej zebrało się bardzo wiele pocztów, na sztandarach których obok biało- czerwonych szarf powiewały czarne wstęgi, znak żałoby narodowej po śmierci Pary Prezydenckiej i całej delegacji zmierzającej do Katynia. Poczty po Mszy świętej ruszyły w stronę studzienki im. Walentego Badylaka i dalej do Krzyża Katyńskiego przy kościele Św. Idziego. Modlitwą, salwą honorową, kwiatami i ciszą czczono tych, którzy oddali życie w lasach katyńskich wtedy i teraz.

          14 kwietnia 2010 r. Kościół parafialny pod wezwaniem Św. Bartłomieja w Mogilanach

          Nasza społeczność szkolna była reprezentowana na uroczystej Mszy świętej w intencji ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem przez poczet sztandarowy w składzie: Magdalena Sternalska, Mateusz Przetocki i Anna Kopta. Po mszy poczty sztandarowe zebrały się pod dzwonnicą, gdzie pod tablicą gen. Piłsudskiego  po modlitwie złożono kwiaty i znicze od władz naszej gminy i innych przedstawicieli grup społecznych.

          15 kwietnia 2010 r. Budynek Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Gaju

          Na czwartek zaplanowano podsumowanie i prezentację projektów poświęconych sprawie katyńskiej. W tych wyjątkowych okolicznościach odbyły się dwie akademie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Zaprezentowane zostały dwie prezentacje multimedialne dotyczące historii Katynia, położenia Polski i Polaków przed, w czasie i po II wojnie światowej oraz starań rodzin katyńskich o prawdę
          i rehabilitację ich bliskich. W drugiej prezentacji przedstawiono nam portrety tragicznie zmarłych w sobotniej katastrofie: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii Kaczyńskiej oraz ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Wyrecytowano wiersz pt: „Katyń” oraz odczytano wiersze i krótkie refleksje uczniów naszej szkoły na temat wydarzeń bieżącego tygodnia. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Katyń” oraz przedstawiono dokumentację fotograficzną całej społeczności szkolnej z omówionych wyżej wydarzeń upamiętniających wydarzenia historyczne: Katyń 1940 i Smoleńsk 2010, w których przedstawiciele naszej społeczności szkolnej godnie się odnaleźli. W postawie zasadniczej w obecności Pani Dyrektor Stanisławy Radoń i Pocztu Sztandarowego odśpiewano hymn państwowy. Akademię przygotowali nauczyciele i uczniowie,
          a prowadził ją p. Edward Ryś.

           

               

          FRAGMENTY LISTÓW  UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ OPOWIADAJĄCE O TRAGEDII NARODOWEJ

           

          Droga Saro!

                   Piszę do Ciebie, bo ostatnio Polaków dotknęła straszna tragedia i chciałabym Ci o niej opowiedzieć.

                   W sobotę 10.04.2010 r. nasz prezydent wraz z żoną i wieloma osobistościami poleciał, aby uczcić 70 rocznicę śmierci polskich oficerów w Katyniu. Koło Smoleńska była gęsta mgła i samolot prezydenta rozbił się niedaleko lotniska. Wszyscy ludzie na pokładzie zginęli.

                    Bardzo mnie zmartwiła ta wiadomość, bo prezydent i jego żona byli bardzo miłymi ludźmi. Wczoraj modliłam się za dusze wszystkich, którzy zginęli w tej katastrofie. Mam nadzieję, że są w niebie. Nie wiem czy po tej katastrofie odważyłabym się wsiąść do samolotu.

                    Serdecznie Cię pozdrawiam i czekam na Twój list.

           

                                                                                     Dorota Pyzik Kl. IV

           

           

           

                 W Polsce ogłoszono żałobę narodową. To trudny  czas dla nas wszystkich. Dla rodzin ofiar, ich bliskich, przyjaciół. Myślimy często, że nie ma ludzi niezastąpionych. Jednak są. Nikt nie zastąpi tych, którzy zginęli. To była elita naszego kraju, wybitne jednostki. Pełniąc służbę polityczną oddali życie służąc Polsce - czyli nam wszystkim.

               Ciężko mi o tym pisać Darku. Myślę, że ta tragedia, która spotkała nasz naród i nasze państwo powinna być powodem do chwili zadumy i wielu przemyśleń. To moment, w którym powinniśmy się zjednoczyć. Bądź myślami i sercem z Polakami, to przecież ich ojczysty kraj.

                Pozdrawiam, czekam na list od Ciebie.

            

                                                                                                                                              Kacper Krawczyk  Kl. IV

           

          Nikt nie przeżył katastrofy!

          To największa tragedia w powojennej historii mojego kraju. Mój sobotni , fajnie zaplanowany dzień pękł jak bańka mydlana. Nie chciało mi się nic robić. Byłem smutny, oglądałem telewizję i płakałem od czasu do czasu. Mama też płakała, a moja trzyletnia siostra pytała ją, dlaczego płacze. Tego strasznego dnia nie zapomnę do końca zycia.

                                                                             

                                                                    Mateusz Maliszewski  Kl. V

           

           

          REFLEKSJE UCZNIÓW GIMNAZJUM PO KATASTROFIE SAMOLOTU RZĄDOWEGO 10.04.2010 R.

           

           

          "Umiera się nie dlatego, by przestać żyć, lecz po to , by żyć inaczej"

          Choć mam dopiero 15 lat, rozumiem skalę tej tragedii. Zginęli ludzie, którzy dbali wspólnie o dobro naszej ojczyzny - Polski.

          Na zawsze w naszych sercach pozostanie jakaś niewyjaśniona pustka, a wraz z nią żal smutek i pytanie, które zadaje sobie każdy człowiek: DLACZEGO? 

                                                          

                                                      Agnieszka Basiorka Kl. II A

           

           

          Katyń jest przeklętym zbiorowiskiem

          polskich ofiar wielkim cmentarzyskiem

          to w naszej pamięci na zawsze pozostanie

          zmarli zasłużyli na godne hołdu im oddanie

          jedna sekunda

          jeden moment

          ale nie jedno życie

           

                                                                                               Sebastian Sikora  Kl. II B

           

          O ludzka istoto

           

          Krew Twoich braci

          Tak łatwo rozlana

          Mówisz że za szybko

          Dramatem nazywasz wszystko co zabrałam

          Podczas gdy Ty tragedią każdy dzień zaczynasz

          Ten świat to jeden teatr

          Ty odgrywasz pierwszą i ... ostatnią rolę

          Niekiedy biją brawo

           

          Jedno istnienie zbyt kruche na wieczność tu

          Trwalsze jest pióro na wicher rzucone

          Dlaczego rozumiesz to dopiero wtedy

          Gdy ciemnieją oczy            

                                                                                       Ku pamięci ofiar

                                                                                       Katynia 1940

                                                                                       Smoleńska 2010

           

                                                                                                            

                                                                                                                    Katarzyna Kuźma Kl. II B

           

          Konkurs "Renesans w Krakowie

          11 marca uczniowie z klas IIb, IIc oraz IIIb reprezentowali Gimnazjum w Gaju w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy i Umiejętności Artystycznych „Renesans w Krakowie”, organizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Celem konkursu jest zachęcanie młodzieży do poznawania niezwykłej i bogatej historii Krakowa, jego kultury, zabytków, tradycji i osobliwości. W ramach przygotowań uczniowie wzięli udział w wycieczce w formie wykładu, połączonej ze zwiedzaniem ekspozycji muzealnych oraz zabytków krakowskiego renesansu, w konwersatorium „Europa i Polska w dobie renesansu” oraz w warsztatach edukacyjnych „Arcydzieła sztuki XVI wieku w zbiorach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka”. Ponadto pracowali pod kierunkiem na dodatkowych zajęciach kółka historycznego w szkole. Laureatami Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy „Renesans w Krakowie” zostali: 

          Magdalena Wcisło kl. IIc –II miejsce, Kamila Orzechowska kl. IIIb – III miejsce 
          oraz Sylwia Kłyś kl. IIb – list gratulacyjny. 
          Wśród wyróżnionych w Wojewódzkim Turnieju Umiejętności Artystycznych „O tytuł Mistrza Pióra” znaleźli się: 
          Bartłomiej Jurek kl. IIIb – nagroda za fraszkę „Renesans”,
           Kamila Orzechowska kl. IIIb – wyróżnienie za fraszkę „Odrodzenie” 
          oraz Sebastian Sikora kl. IIb – wyróżnienie za fraszkę „To renesans”.

           

          Nowi czytelnicy biblioteki szkolnej

           

          „Czytanie rozwija myślenie, pobudza

          wyobraźnię, pogłębia pamięć

          i wzbogaca słownictwo dziecka”

           

          5 lutego 2010 r. odbyła się uroczystość przyjęcia uczniów klasy pierwszej SP w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Inscenizację „Godzina czarów” wystawili uczniowie 4. klasy: K. Boczkala, M. Czarniak, M. Klimas, M. Kopta, K. Kurlit, K. Nazim, B. Wątor i M. Wcisło.

          Uczniowie pierwszej klasy złożyli obietnicę:

          „Uroczyście obiecuję

          być dobrym czytelnikiem biblioteki szkolnej.

          Obiecuję nie niszczyć książek.

          Obiecuję oddawać je w terminie.

          Obiecuję czytać wypożyczone książki.”

           

          Zobacz zdjecia z uroczystości w albumie fotograficznym.

          Konkursy przedmiotowe w Gimnazjum w Gaju

          Uczniowie Gimnazjum w Gaju wzięli udział w XVI Krakowskim Turnieju
          Wiedzy o Mitologii i Antyku, organizowanym przez Podgórski Dom Kultury w
          Krakowie. Tegorocznym motywem przewodnim turnieju była historia o przygodach
          Tezeusza, zaczerpnięta z mitów greckich. Na konkurs plastyczny „W
          labiryncie” napłynęło 354 prac z 40 szkół i ośrodków. Uroczysty finał
          turnieju miał miejsce 30 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w
          Krakowie.
          Młodzież naszej szkoły miała okazję dalej zgłębiać dzieje
          bogów i herosów starożytnych Hellenów i Rzymian podczas przygotowań do IV
          Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy „W kręgu mitów i kultury antycznej”,
          który odbył się 17 grudnia 2009 roku. Zainteresowani mitologią oraz sztuką
          rzymską uczestniczyli w zajęciach szkolnego koła historycznego oraz
          prelekcji w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Laureatami
          konkursu w kategorii szkół gimnazjalnych zostali uczniowie z naszej placówki:
          II miejsce - Magdalena Wcisło kl. IIc, wyróżnienia - Paulina Surówka k.
          IIc oraz Agnieszka Ożóg kl. IIIb.
          W tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Plastycznego "Maska"
          Magdalena Bularz kl. IIIb oraz Małgorzata Witek kl. IIIc zdobyły równorzędne I -
          wsze nagrody. Gratulujemy zwycięzcom !

          Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego

                 12 grudnia 2009 r. odbyły się Ogólnoszkolne Mikołajkowe Rozgrywki Tenisa Stołowego. Sponsorem turnieju po raz trzynasty był pan Jan Kurcab.

          Zwycięzcy turnieju:

          Szkoła Podstawowa

          Dziewczęta:                                                                            Chłopcy:

          1. Marcelina Woźniak                                                     1. Jakub Wojtyczek
          2. Renata Rutkowska                                                     2. Mateusz Czarniak
          3. Ewa Mikulska                                                            3. Kamil Musiał

           

          Gimnazjum

          Dziewczęta:                                                                            Chłopcy:

          1. Agnieszka Jasek                                                         1. Andrzej Stoga
          2. Kinga Piszczek                                                           2. Adrian Surówka
          3. Urszula Szczurek                                                        3. Paweł Radoń

           

          Ślubowanie klas pierwszych Szkoły Podstawowej

           

          "Nie potrzeba nam wcale niańki”, czyli ślubowanie klasy I szkoły podstawowej
          12 X 2009 r. zapisał się zapewne szczególnie w pamięci naszych pierwszoklasistów, bo w tym dniu zostali oficjalnie pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gaju. Zanim nastąpiło to ważne wydarzenie, pani dyrektor, nauczycielom, rodzicom oraz kolegom z innych klas zaprezentowali się we wdzięcznym i zabawnym programie artystycznym.
          Pierwszoklasiści z przejęciem śpiewali i recytowali swoje kwestie dotyczące szkoły i własnych zamierzeń, z czego wynika, że nie byle jaka czeka ich przyszłość.
          A oto dowody:
          „ Ja chcę mieć rolę, ale nie chcę być aktorem".
          "Chcę jak mój dziadek gospodarności świecić przykładem:
          ogromny traktor kupię na raty, z Unii dostawać będę dopłaty.”
          „ Wiele jest w świecie miejsc egzotycznych, chcę być ministrem spraw zagranicznych,
          a że zawsze chciałem zrobić karierę, mogę od razu zostać premierem.”
          Po pierwszakach przygotowanych przez wychowawczynię, panią Lucynę Musiał, wystąpili ich starsi koledzy z klasy II, dzieląc się doświadczeniem i dobrymi radami. Następnie pani dyrektor Szefer dokonała uroczystego pasowania, a dodatkową atrakcję tego dnia stanowiła dyskoteka, podczas której wszyscy wesoło się bawili.
          Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym.

           

          Ślubowanie klas pierwszych Gimnazjum

          15 X 2009 r. w poczet uczniów naszej szkoły zostali zaliczeni gimnazjaliści z klasy Ia (wych. T. Woźniak) oraz Ib (wych. M. Ponicka – Szczurek).W sali gimnastycznej podczas uroczystego apelu w obecności dyrekcji, nauczycieli i swoich starszych kolegów obiecywali:

          „Ślubuję być dobrym Polakiem,

          dbać o dobre imię szkoły.

          Będę się uczył w szkole, jak kochać Ojczyznę,

          jak dla niej pracować, gdy urosnę.

          Będę się starał być dobrym kolegą.

          Swym zachowaniem i nauką

          sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

          Przyrzekam dotrzymać swojej obietnicy".


          Mamy nadzieję, że wzięli sobie te słowa do serca i rzetelnie będą realizować ich treść. Uczniowie naszego gimnazjum zapamiętają ten dzień na długo zapewne nie tylko z powodu ślubowania, ale dlatego że z powodu zbyt wczesnego i nieoczekiwanego ataku zimy w szkole nie było prądu i wszyscy porządnie zmarzli.
          Poza tym niezapomnianych wrażeń dostarczył program artystyczny. Obejrzeliśmy pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu uczennicy klasy IIa A. Kopty z partnerem M. Cachro ze Szkoły Tańca „Professional Dance” z Głgoczowa. Szczególne zainteresowanie wzbudził jednak taniec „baletowy” do melodii z „Jeziora łabędziego” w wykonaniu mgra T. Woźniaka oraz uczniów z klasy IIa: M. Brzuchacza, A. Gatlika, A. Surówki, G. Wątora, G. Stachury oraz W.Wątora. Zobacz zdjęcia w albumie fotograficznym.

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Gaju
      • sekretariat 12 270 80 08 12 270 11 35 pedagog, psycholog 12 270 10 23 oddział przedszkolny 12 276 96 10
      • ul. Szkolna 73, 32-031 Mogilany Poland
      • 12 270 07 51
    • Logowanie